ATATÜRK’ÜN AZİM VE CESARET DOLU HAYATINDAN HEPİMİZİN ÇIKARMASI GEREKEN DERSLER VAR

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, 6 Mart Atatürk’ün Isparta’ya gelişinin 91. yıldönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik mesajı verdi. Başdeğirmen, şöyle konuştu:
“Milli mücadelemizin önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Isparta’ya gelişinin 91.yılını büyük onur ve sevinçle kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. 
91 yıl önce, o günün Valisi Ekrem Bey, Belediye Başkanı Hilmi Çakmakçı Bey ve tüm Ispartalı hemşehrilerimizin yerine getirdiği görevi, yaşadığı mutluluğu bugün bizlerde Sayın Valimiz ve sizlerle birlikte büyük coşku ile yaşıyoruz. 
Dönemin Ispartalı devlet büyükleri tarafından şehrimize davet edilen Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Paşa ‘Sevgili Ispartalılara selamlarımı götürünüz. Bir fırsatını bularak şehrinize geleceğim’ diyerek cevaplamış ve milli mücadelede eşine az rastlanacak bir gayret gösteren güller, gönüller diyarı sakinleri hemşerilerilerimizi ziyaretini 6 Mart 1930 gününde gerçekleştirmiştir. İlimize büyük bir gurur ve onur yaşatmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü bu vesileyle bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum. Ruhu Şad olsun. 
Isparta’mızın en müstesna günlerinden birisi olan ve tarihe altın harflerle geçen 6 Mart 1930, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrimizde sevgi ve heyecanla karşılandığı, gencinden yaşlısına, kadınından, erkeğine tüm hemşehrilerimizin Ata’sına saygı duyduğu günün adıdır 6 Mart. 
Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, bugün bizlerde 91 yıl önceki, aynı heyecan ve gururla şehrimizde ağırlamanın onurunu ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz. 
Milli Mücadele yıllarında İstiklal Harbini başlatarak, Anadolu topraklarına gömülmeye çalışılan milletimizin önünde yeni bir ufuk açan Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu milletin en önemli değerlerinden bir tanesidir. 
Isparta’mız her yönüyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başlatmış olduğu milli mücadeleye destek vermiş, Kuvay-ı Milliye ile bütünleşmiştir. 
Mustafa Kemal Paşa’nın safında Milli Mücadeleye giren Isparta’mız 871 şehit ve binlerce gazi vermiştir. Milli mücadele döneminde gösterdiği üstün hizmetlerle saygınlığını kazanmış bir ilimizdir. 
Özellikle Milli Mücadele sırasında milli birlik ve beraberlik açısından önemli bir duruş sergileyen hemşehrilerimiz, gelecek kuşakların onları tanımasına, hatırlamasına ve saygı duymasına layık olmuştur.
Hayatını cephelerden, cephelere koşarak vatan savunması için geçiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, her daim halkın içinde olmaya, vatandaşların düşünce ve fikirlerini de öğrenmeye önem vermiştir.
Isparta’yı ziyaretlerinin yanı sıra Anadolu’yu o günlerin ulaşım alanındaki zorluklarına karşın karış, karış gezen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu azmi, bir belediye başkanı olarak şahsıma millet aşkının, millete hizmetin ne kadar kutsal bir görev olduğunu bir kez daha hissettirmiştir.    
Atatürk’ün bu azim, cesaret dolu hayatından hepimizin kendimize çıkarması gereken önemli dersler olduğunu düşünüyorum. 
Asıl görevimizin daha çok çalışarak, bayrağımızı çok daha yükseklere taşımak olduğuna inanıyorum. 
Biliyoruz ki Atatürk'e ve Cumhuriyetimize yapılacak en büyük katkı, iç ve dış mihraklara karşı her daim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, özellikle de Cumhurbaşkanımızın çizmiş olduğu 2023, 2053, 2071  hedeflerine sıkı sıkıya sahip çıkmamızdır.
Bizlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği yolda ‘Millete efendilik yoktur, hizmet vardır’ düsturuyla, gece-gündüz demeden, durmadan, yorulmadan çalışmaya milletçe devam ediyoruz. 
Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını ve bu toprakları bize vatan yapan aziz şehitlerimizi rahmetle yâd ediyorum, gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum.”

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER