ÇANDIR İÇİN ANINDA İCRAAT

TARIMSAL MARKALARIMIZA ÖNEM VEREN BİR VALİMİZ VAR

 Son32’nin Çandır yer fıstığının işlenip, paketlenmesi için gerekli yatırımın yapılmasına yönelik haberi sonrası Valilik ve Sütçüler Kaymakamlığı çalışma başlattı.

 Edinilen bilgilere göre, Vali Ömer Seymenoğlu, Çandır fıstığı ile ilgili markalaşma hedefi haberi üzerine Sütçüler Kaymakamını arayarak çalışma yapılması talimatı verdi. Kaymakamlıkta Çandır’da yer fıstığının ayrıştırılması, fırınlanması ve paketlenmesine yönelik tesis kurulması için ne tür bir proje çalışması yapılacağı hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

 İŞTE O HABER:

ÇANDIR, FISTIĞI İLE MARKALAŞIYOR

200 ton yer fıstığı üretilen Çandır Köyü'nde tek eksik ayrıştırma, kavurma ve paketleme tesisi. Devlet desteğiyle makine parkının da oluşturulması durumunda Çandır, Türkiye'nin en kaliteli fıstığını üretmeye HAZIR...

Sütçüler'in Çandır Köyü'nde başlatılan yer fıstığı üretimi başarıya ulaştı. Köyün sakinlerinden Süleyman Akıntürk'ün yaptığı öncülük yer fıstığında başarıyı getirdi. Ormanda mevsimlik işçi olarak çalışan Akıntürk, kendisi ve köylülerle birlikte sezonda 200 ton yer fıstığı üretiyor. Çandır Köyü'nde ayrıştırma, kavurma ve paketleme tesisi olmadığı için fıstıklar çiğ halde kilosu 15 TL'den satılıyor. Ayrıştırma ve kavurma tesisi kurulursa kilosu 30 TL'den değer bulacak.

Çandırlı Süleyman Akıntürk, kendi imkanlarıyla ürettiği fıstığı Antalya'da ayrıştırıp, kavurtuyor. Bu yıl reklam ve deneme amaçlı kavurma işlemi başarıyla sonuçlandı. Şimdi köyde ayrıştırma, kavurma ve paketleme tesisi kurulması için girişimlerde bulunuyor. Devlet, Çandır köylüleri için bu makine parkını kurarsa yer fıstığı Türkiye'nin bir numarası olmaya aday.

İrtibat  için  05398861704

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER