ESNAF CAN SUYU İSTİYOR

Tural, pandeminden etkilenen esnaflar için 1 yıl ödemesiz, 5 yıl ödemeli faizsiz 50 bin TL’lik kredi paketi çıkarılması gerektiğini söyledi.
 

Birlik Başkanı Ahmet Tural, esnaf için acilen can suyu kredisi çıkarılmasını isteyerek şöyle devam etti:

“Plasmanlarla, kredilerle ilgili konuşmamız oldu ama yeterli mi? Hayır, şimdi 25 bin TL krediyi aldık 6 ay sonra ödemesi geldi ama iş yerimiz kapalı. Devletimiz ne yaptı? 3 ay erteledi, bir 3 ay daha erteledi, 11. 12. ay gelince erteleme daha çıkmamıştı. Ama banka 30 günlük süreyi 90 güne çıkarmıştı, bu 90 gün süreden dolayı bir beklememiz vardı. TESK Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımızla görüşmek sureti ile 30.06.2021'e kadar uzattık. Bizden kredi çekenler pandemi süreci girdikten itibaren ertelendi. Biz diyoruz ki: her ne kadar ertelesek de iş yerlerimiz açılmadığı süre içerisin de sıkıntımız yine devam ediyor. Devletimiz geçmişte can suyu adı altında 30 bin TL faizsiz kredi çıkarmıştı. Esnafa can suyu kredisi altında en az 50 bin TL, 1 yıl ödemesiz 5 yıl ödemeli faizsiz bir kredi verir ise esnafımız rahatlar. Dükkanlarımız şuan da açılsa bile bu pandemiden dolayı bizim görmüş olduğumuz zararı kapatmamız 2 sene sürer. Okul kantinini, okul öğrenci servis araçlarını, kahvehaneleri, apart ve yurtların da mücbir sebepli kapsamında alınması talebimiz var. Halk otobüsleri, öğrenci servis araçları vs. işte bunların giderleri çalışıyor. Halk otobüslerimiz vatandaşa destekle çalışmak da, şimdi Isparta'mız da öğrenci yok. Cumhurbaşkanlığımızın resmi gazetede yayımlandıktan sonra biraz desteği var onlara ama sadece onlara destek yapıldı. Bunun yanında öbür esnafımıza da destek yapılması yönünde de bir çağrımız oldu ama destek alamadık. Burada da ticari akaryakıt desteğine ihtiyacımız var.

SSK PİRİMİ, ELEKTRİK, DOĞALGAZ
BORCU 1 YIL ALINMASIN, İCRA GETİRİLMESİN
 
Sosyal Sigortalar Kurumu pirimi: elektrik, doğal gaz gibi bedellerin 1 yıl alınmaması, eğer alınacak ise imkânlar ölçüsünde icra alınmaması talebimiz var. Eğer alınacak ise en azından faizsiz 1 yıla ertelenmeli. Bu talebimiz yine geçerli bunu Cumhurbaşkanımıza da Genel Başkanımız tarafından iletildi, birliklerimiz olarak biz de ilettik.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER