‘geleceğimizi Ipotek Ediyorsun’

Yalvaç’ın asırlık Tabakhanesi yeni yerine taşındı ancak burada işyer bulunan kooperatif üyeleri bürokrasi engeline takılınca halen iskan ruhsatı alamamıştı. Yalvaç Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısında konu yeniden gündeme geldi. Meclis, Sanayi Sitesindeki işyerlerinin tapularına şerh konulmak suretiyle iskan ruhsatı verilmesini oy çokluğu ile kabul etti. Bu karar, meclis salonunda dinleyici olarak bulunan yıllardır top üreten Erdoğan Benzet’i çileden çıkardı. İşyerinin tapusuna şerh konulmasının ağır bir karar olduğunu belirten Benzet, toplantı sonunda mecliste sesini yükselterek, ‘Bu kararla siz bizim geleceğimizi ipotek ediyorsunuz. Ben yarın bir kredi çekmeye kalksam işyerimin tapusunda şerh var diye banka kabul etmez. İşyerimi kiraya veremem, devir edemem. Bütün engelleri aştık şimdi bu yaptığınız iş mi?’ diyerek karara tepki gösterdi.

Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’nün kendisine ‘Sen belki kimyasal atık çıkarmıyorsun ama yarın birine devir edince o yaparsa bunun sorumlusu kim olacak? Ben bu isini verirken meclisi de düşünmem lazım. Yarın bunun hesabını kimse veremez’ dediği öğrenilldi.

Olaydan sonra görüştüğümüz Erdoğan Benzet, ‘Bilindiği gibi uzun zamandır iskan ruhsatı almak için çaba sarfediyoruz. En sonunda Çevre İl Müdürlüü’ne giderek işyerime davet ettim. Kendilerine işyerimde kimyasal bir üretim yapmadığımızı gösterdim. Noter kanalıyla işyerinde kimyasal hiç bir işlem yapmayacağıma dair taahhütte bulunarak ibraz ettim. Kabul edildi ve ben bu izin yazısıyla Belediye Başkanlığına iskan ruhsatı için başvurdum. Bu defa bana ‘-bu işyerleri kooperatif adına kayıtlı şahsi tapun yok’ diye itiraz ettiler. Hemen diğer kooperatif üyelerine de aynı yoldan izin aldık ve Eylül ayı meclis gündemine madde alındı. Sayın Başkan, madde görüşülürken tapulara şerh konulmak suretiyle iskan ruhsatı verilmesi şeklinde oylama yaptırdı. Karar oy çokluğu ile kabul edildi. İskan ruhsatı alacağız ama bizim geleceğimiz ipotek altına alındı’ sözleri ile açıklamada bulundu.

Benzet, işyerinde 18 kişinin çalıştığını kendileri ile birlikte bu insanlarında gelecekleri ile oynandığını belirterek, ‘sanayicinin esnafın önünü açacağız diyen belediye yönetiminin bu tavrı sözleri ile çelişiyor. Seçim öncesi bizlere destek olacağını söyleyen Başkan, şimdi bu sözü hatırlatıldığı zaman;’ –Sözümde durdum işyerlerinizi kapatmadım’ diye geçiştiriyor. Hakkımızda hayırlısı olsun. Hayal kırıklığı yaşadık’ diye konuştu.

 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER