HALK BANKASI ÜZERİNDEN 340 MİLYON TL ESNAF KREDİSİ KULLANDIRILDI

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Tural, direk Halk Bankası üzerinden 25 bin TL + Paraf kart ile EKK üzerinden toplamda Isparta’da 340 milyon TL kredi kullandırıldığını açıkladı.

Birlik Başkanı Ahmet Tural, televizyondaki canlı yayınında

“Esnafımızın gerek halk bankasından gerek halk bankasına ait paraf kartla ilgilide Esnaf Kefalet Kooperatif aracılığımızla da kredi kullanımları oldu. Bu desteklere ulaşmak için gerekli yardımları da biz esnafımıza göstermeye çalıştık. Halk bankasından direk kullandırılan kredilere baktığınız zaman da Türkiye ortalamasında birinciyiz. Isparta il merkezinde 25 bin kredi 36 ay vade 6 ay ödemesiz ve yanında da paraf karta bakıldığı zaman da Isparta merkezinde 5 bine yaklaşık esnafımız da 25 bin kredi kullandırmışız.

DESTEKLER VERİLİYOR AMA YETERLİ DEĞİL

Tabi şimdi esnaf ve sanatkarımıza kredi imkanları verildi, arkasından Halk Bankasından doğrudan kredi kullanılması verildi, kısa çalışma ödeneği ve bunun yanında nakli ödenekler verildi. Daha sonra hane başına 1000 TL ücret verildi, kredi gecikmelerinde ki esneklik 30 günden 90 güne çıkarıldı. Perakende lojistik yiyecek ve içecek ulaştırma konaklama sektöründe ki esnafımızın sigortaları sosyal güvenli primleri ertelendi, Kamu kurumları faaliyetinde iş yeri kapanan esnafımızın kapalı olduğu süre içerisinde kamu kurumlarına kiracı olan esnafımızın ücret alınmaması Cumhurbaşkanlığımızın resmi gazetede yayımlanmasından sonra kurumlar kendi kurumlarında yetki almak sureti ile bunların alınması önlendi. Esnafımıza son zamanda kira desteği sağlandı. Bunlar yeterli mi? Devletimizin imkânlarına bakıldığı zaman yeterli değil. Bizde Esnaf Odaları Birliği olarak, çatı örgütlerimiz de Ankara'da gerekli bakanlıklarla, Cumhurbaşkanlığımızla, yetkili kurum ve kuruluşlarla sürekli diyalog halindeyiz. Çatı örgütümüzün yapması gerektiğini yaptığına bizimde oraya yönlendirme yaptığımıza da inanıyorum, inşallah daha iyisi olur.

50 BİN ESNAFA KREDİ KULLANDIRILDI

Hem halk bankasından kullanmış olduğumuz kredi hem de Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinden kullandığımız kredilerle ilgili rakam vereyim. Pandemi döneminde bölgemizde kooperatif aracılığı ile 45 ile 50 bin arasında esnafın kredi kullandırmışız. Buna baktığımız zaman da 4 milyar 500 milyon TL plasmanımız var, yani Isparta, Burdur, Antalya ve Afyon'un yarı ilçelerini kapsayan kooperatif ler bizim 65 bölge birliğimize bağlı kooperatif var. Baktığımız zaman eski parayla aşağı yukarı 5 kat trilyona yakın kredi kullandırmışız. Isparta ilimize baktığımız zaman 25 binlik Halk Bankasından direk kullandırdığımız krediye baktığımızda 125 milyon TL, paraf kartına bakıyoruz oda o rakamlara yaklaşıyor yani totale baktığımızda 250 milyon kredi kullandırmışız. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Isparta'ya baktığımızda zaman da 87 milyon TL kredi kullandırmışız. Esnafımız şuanda kredi ile ayakta duruyor, iyi ki esnaf kefalet kooperatifleri var, iyi ki halk bankası var.

58 MİLYONLUK KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ 

Kısa çalışma ödeneği baktığımız zaman ilimizde 10 bin 489 kişi faydalanmış, 58 milyon 885 bin TL'de ödeme yapılmış. Maddi destek ücretine baktığımız zaman da, maddi ücret desteğinden de 8 bin 331 kişiye 26 milyon 525 TL para ödenmiş. İşsizlik ödeneğine bakıyoruz 3 bin 457 kişiye 16 milyon 300 bin TL para ödenmiş. Normalleşme desteğinden 9 bin 469 kişiye 7 milyon 162 bin TL ödeme yapılmış.Bunun yanına hane başına 1000 TL desteklerden de bizim burada 5 bin 361 kişi de destekten faydalanan var. Bunun toplamına baktığımız zaman sosyal koruma kalkanı kapsamında 136 milyon 750 bin TL destek sağlanmış. Tabii ki güçlü devlet, güçlü esnaf diyoruz biz, yapılan işlerden dolayı teşekkür edeceğiz ki taleplerimizi ileteceğiz. Bizim sorunlarımız burada bitmiş değil, biz sorunlarımızı sürekli aktarıyoruz.

İŞYERLERİNİ AÇALIM, DAYANACAK GÜÇ KALMADI

Kapalı olan iş yerlerimiz var. Paket servisi yapan lokanta, restoran, kafe gibi iş yerlerimiz var. HES kodu uygulamasıyla, sağlık şartları kurallarını yerine getirmek sureti ile buraların da açılması talebimiz var. Esnafımız da haklı olarak bir serzenişi var. Bizim de haklarımız var. Bakıyoruz kongreler yapılıyor, kayak merkezinde her şey normal, alışveriş yerleri her şey normal, organize sanayiye gitsek bir fabrikada 150-200 çalışanımız var, öğleyin beraber yemek yiyor. Şimdi lokantaların açılmaması bunda bir tutarsızlık var. İçeri de ki lokantamızda 50 masa var ise 25'e indirelim, 20'ye indirelim, HES uygulamasına geçelim, hijyen ve sağlık kuralları ne ise onu yapalım, yapmayana da cezai yaptırım uygulayalım. İş yerlerimizi açalım artık dayanma gücümüz kalmadı.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER