HUKUK EĞİTİMİ ÇOK ÖZEL VE NİTELİKLİ OLMAK ZORUNDA!

Baro Başkanı Av. Ünsal Çankaya, Türkiye’de avukat sayısında yaşanan artışın sağlıklı ve sürdürülebilir olmadığını söyledi.
 
Baro Başkanı Av. Ünsal Çankaya, Türkiye’deki hukuk fakültesi sayısının çok fazla olmasından yakındı. Bu durumun hukuk eğitiminin kalitesini düşürdüğünü belirten Çankaya, şöyle konuştu:
BU KADAR FAKÜLTEYE YETECEK
KADAR NİTELİKLİ HOCA YOK
 
“Türkiye genelinde ki bütün avukatlar, Isparta Barosundaki avukatlarda son derece rahatsız. Biz Isparta Barosu olarak aramıza katılan meslektaşlarımızın kucak açmakla mükellefiz. Ben her hafta 4 ile 8 yeni meslek taşımıza ruhsat veriyorum. Bu artış çok sağlıklı bir artış değil. Sürdürülebilir olma imkânını maalesef ortadan kaldıran bir artış. Çok fazla hukuk fakültesi açılması, öncelikle ülkedeki hukuk eğitiminin niteliksizleşmesine sebep oluyor. Bu kadar çok üniversite yüzden fazla hukuk fakültesi var. Ve hala yeniliklere açılıyor. Açılmaya devam ediyor. Bu yüzden fazla hukuk fakültesinde eğitim verilecek son derece kaliteli profesörler, bilim adamları mevcut mu acaba, mümkün mü bu kadar akademisyenin kendini yetiştirmiş makaleleri olan, kitapları olan akademisyenlerin 100 küsur fakülteye yetecek kadar hocanın ülkede bulunması mümkün mü? Değil maalesef. Ne oluyor? Daha mütevazi kadrolarla öğrencilerin çok fazla hukuk nosyonunu hukuk eğitimini özümsemesine yardım olacak bir eğitimden, sadece okula girip sınavları geçip mezun oldukları bir sürece dönmüş oluyor.
NİTELİKLİ HUKUKÇULAR YETİŞMELİ
Hâlbuki hukuk eğitimi çok özel, nitelikli olması gerekiyor. Genç meslektaşlarımızın mesleğe girmeden önce hazır şekilde hukuk mantığını özümsemiş olarak aramıza katılmaları gerekiyor. Her zaman şunu söylüyorum.  ‘Avukatlık avukatların kendisi için yaptığı meslek değildir.’ Ben 15 senedir avukatım 15 senedir adliyeye gidip geliyorum. Sadece kendim için bir kere gittim. Onun dışında avukatların adliye gitme sebepleri vatandaşlar için. Bu sağlıklı bir şekilde yapılmazsa vatandaş zarar görüyor. Vatandaşın zarar görmemesi için nitelikli hukukçular yetişmesi gerekiyor. Nitelikli hukukçular yetişmediği zaman bundan zarar gören vatandaş oluyor. Hukuk fakülteleri neden bu kadar çok artıyor? Çünkü vatandaşın gözünde avukatlık ve hukukçuluk nitelikli ve itibarlı bir meslek. Sayı çok fazla olduğu zaman nitelik kötüleşiyor ve meslek içerisinde sayının büyüdüğü kadar pasta büyümüyor.
MESLEKTAŞLARIMIZ GEÇİM SIKINTISI
SORUNU İLE KARŞI KARŞIYA
 
Isparta'daki dava sayısı aşağı yukarı bellidir. Sanayisi çok gelişmiş bir şehir değil, dolayısıyla ticari davalar, ticari uyuşmazlıklar çok fazla değil. Fakat avukat sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Şöyle örnek vereyim. 2 yıl önce 395 avukatın oy kullanma hakkı vardı. Şimdi martta 520 avukat oy kullanacak. Her sene 100 civarında stajyerimiz oluyor, senelik yüzde 25'lik bir artıştan bahsediyoruz. Bunun bir meslek odası meslek örgütü olduğunu değil de bir ülke olduğunu düşün. Türkiye nüfusu her sene yüzde 25 arttığını düşünün, 18 gün sonra aç kalırız. Doğa kaynaklarımız yetmez, iş kaynaklarımız yetmez aç kalırız, kıtlık olur. Bu meslekte de bu var. Şuan da bu artışlarla beraber artık avukatlarımız maalesef geçim sıkıntısı çekmekle karşı karşıyalar.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER