PANDEMİ, İŞYERİ SAHİBİ YAPTI

Genç yaşta işyerini açan Zühra Ak, çalıştığı sektörlerdeki tecrübesini burada kullanmayı hedefliyor. Bir çocuk annesi olan Ak, KOSGEB'den aldığı destekle pandemi döneminin en çok ihtiyaç olan ürünlerini işyerinde buluşturdu. Gerek toptan gerekse perakende satışla şimdiden zirveyi zorlamaya başladı.
18 yıldır çeşitli sektörlerde çalışan Zühra AK, KOSGEB'in destek paketinden faydalanıp 30 yaşında kendi işyerini kurdu. Pandemi sürecinde hijyen ve temizlik ürünlerine yönelik talep artmasını fırsat gören Kadın Girişimci Zühra Ak, temizlik ürünleri satan bir işyeri açtı.

Şen Temizlik’te 5 bin kalem ürün bulunuyor. Kağıt ambalaj türlerinin de yer aldığı Șen Temizlikte, piyasanın altında fiyatlarla satış yapılıyor. Isparta Kumsaati Dergisi'ne özel açıklamalarda bulunan Zühra Ak, “İçinde bulunduğumuz dönem içinde temizliğe çok önem verilmeye başlandı. Dedim ki bu ürünleri kendi evimde kullanıyorum, çocuğum da olduğu için daha dikkatli davranıyorum. Çalıştığım işyerlerinde de bu temizlik ürünlerini kullandım. Markasına, içeriğine güvendiğim için bu ürünleri neden kendim satmıyorum' diye düşümdüm. Bu tür temizlik malzemelerinin satıldığı yerlerin sahipleri hep erkek. Ben de kadın olarak bir ilki başarmak istedim ve düşüncemi hayata geçirmek için kolları sıvadım. Pandemi sürecinde olduğumuz için KOSGEB Girişimcilik eğitimini, evimden bilgisayar üzerinden eğitimleri aldım. Bayanlara yönelik bu girişimcilik eğitimi bana uygundu, KOSGEB'e başvurdum, onlar da onayladılar. KOSGEB üzerinden bu dükkanı açtım. Biraz kendi çabam biraz KOSGEB desteği ile yola çıktım. Tüm bunlar çok kısa sürede oldu. 1 ay içinde eğitimlerimi aldım, belgemi aldıktan sonra dükkan aradım ve burayı uygun gördüm. Maliye, sigorta kaydı gibi yapılması gereken işlemleri tamamladıktan sonra malzeme teminini sağladım ve çalışmaya başladım. Desteğim bir ay sonra onaylandı.
KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK
Zühra Ak, KOSGEB'den destek almak isteyenlere de seslendi ve “Çok büyük kolaylıkları var. 30 yaşında olmam da avantaj oldu, bize özel yani bayanlara özel destekler çok yerinde. Örneğin bir yıl boyunca bağkurumu ödüyor, bağkurdan muafım. Sonra sigortalı eleman çalıştırdığım takdirde sigortanın yarısını karşılıyor. Kredileri var. Beni 3 kalemden faydalandırdılar. Girişimcilik için 5.000 TL destek parası verdiler. Bu parayı hibe olarak gösterdiler. 70.000 TL'ye yakın kredi desteği veriyorlar. Bankalardan alınan kredinin ana parasını biz ödüyoruz, faizini KOSGEB karşılıyor. Yani bunlar çok avantajlı konular. Benim gibi kendi işyerini açmak isteyen bayanların bu destekten faydalanmasını tavsiye ederim” diye konuştu. Toptan ve perakende hizmet verdiğini söyleyen Zühra Ak, “Restaurant, kafeler, benzin istasyonlarına, fabrikalara satışlarımız var. Ama önemli ölçüde kısıtlamanın yaşandığı dönemlerde bağlantılarda azalma oldu ama umut ediyorum ki bu süreç de geçecek ve daha rahat çalışma imkanımızin olacağı günlere ulaşacağız” dedi.
TEMİZLİKTE DAHA DİKKATLİ DAVRANILIYOR
Pandemi döneminde temizlik ürünlerinde daha dikkatli davranıldığının da altını çizen Zühra Ak, “Şu günlerde mob tarzı temizlik gereçleri ile çamaşır suyu, dezenfektan, yüzey temizleyicileri çok tercih ediliyor. Maske ve eldiven tabiki vazgeçilmez. Özellikle eldivenler tek kullanımlık tercih ediliyor. Temizlik bezleri, tek kullanımlık bardak, çatal, kaşık çok alınıyor” dedi.
ÜRÜNLERİN ÖZELLİKLERİ
Zühra Ak, sattığı ürünlerin özelliklerinden de bahsetti: “Çamaşır suyu çok önemli. Çocuklu ailelerde bu daha da önem taşıyor. Nefes darlığı olanlar, alerjisi olanlar kullanmaktan çekiniyor. Ama bizim ürünlerimiz bu sorunlara neden olmaz. Ayrıca kolonya ve dezenfektanların içinde nemlendirici var. Bu ürünler hiçbir şekilde cilde zarar vermiyor. Maskelerimiz, Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı maskeler, asla sorun yaşanmaz. Buradan sevgili halkımıza da seslenmek istiyorum; ucuz diye kalitesiz ürünler tercih etmesinler. Aldıkları ürünlerde mutlaka Sağlık Bakanlığı onayını istesinler. Özellikle dezenfektan ve kolonyada bu tür sorunlar yaşanıyor. İnsan sağlığı ile oynamak çok kötü. Ben buna asla izin vermem ve her ürünümüz bakanlık onaylı. Maske konusu da çok önemli. maskede TSE belgsi şart, nihayetinde akşama kadar yüzde kalıyor ve pek çok sorunun yaşanmasına zemin hazırlayabilir"

Haber: Kum Saati Dergisi

 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER