ÜRETİCİLERE GÜVENLİ GIDAYA ERİŞİM TEŞEKKÜRÜ

Tarım il Müdür Eyüp ADIGÜZEL Kurban Bayramı öncesinde Canlı Hayvan Pazarı ve Kurban Kesim yerlerini denetledi;

Isparta İl Tarım ve Orman Müdürü Eyüp Adıgüzel, Kurban Bayramı öncesinde canlı hayvan pazarı ve hayvan kesim yerlerini ziyaret ederek alınan önlemleri yerinde inceledi. Hayvan sağlığı sube müdürü ve teknik elemanlarında eşlik ettiği denetimde İl Müdürü Adıgüzel, yetiştiricileri ve kurban almaya gelen vatandaşların dilek ve temennilerini dinleyerek maske, sosyal mesafe ve tüm tedbirleri alarak pazarlıkların artık elle değil gönülle yapılması gerektiğini belirtti. 

İlimizin önemli bir hayvan potansiyeli olduğuna dikkat çeken İl Müdürü Adıgüzel, kurbanlık konusunda herhangi bir sıkıntının olmadığı belirtti. İl Müdürü Adıgüzel; "Bu zorlu pandemi sürecinde güvenilir gıdaya ulaşmak için tarım ve hayvancılığın ne kadar önemli olduğu gördük, bilim kurulunun tavsiyeleri ve Sayın Cumhurbaşkanımız talimatları doğrultusunda, Sayın Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ'nin hassasiyetiyle bakanlığımız bu konuda kıymetli çiftçilerimizin üretime devam etmesi için gerekli kolaylığı sağlamıştır. Üretime devam eden yetiştiricilerimize sonsuz şükranlarımı sunuyor pazarlarının bol ve bereketli olmasını diliyorum. Tüm vatandaşlarımızın Kurban Bayramını kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim." ifadelerini kullandı.

Sonrasında Kurban kesim yerlerini denetleyen İl Müdürü Adıgüzel; Kesim yerlerinde hijyen ve kesim kurallarını hatırlattı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunca “Kurban Bayramı ve Öncesinde Hayvan Satış Yerlerine Yönelik Alınması Gereken Önlemler” konusunda herkesin özverili davranması gerektiği, bayram süresince kesimhane ve satış yerlerinde denetimlerin aralıksız gerçekleştirileceği, halkın kurban döneminde daha sağlıklı bir bayram geçirmesi için çabaladıklarını belirtti. 

Vatandaşların mağduriyet yaşamaması için Veteriner Sağlık Raporu, Hayvan Nakil belgesi ve bakanlığımız tarafından kayıt altına alınmış küpeli hayvanları satın alması gerektiğini belirterek bakanlığın “Türkvet” ve “HaySağ” isimli mobil uygulamaları ile cep telefonlarından ya da “hayvanbilgi.tarim.gov.tr” adresinden küpe numarası ile hayvanların yaş, cinsiyet ve ırk gibi özelliklerini kontrol etmesi gerektiğini ifade etti.

 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER