ÜRETİCİLERİ DOĞRUDAN ULUSAL VE ULUSLARARASI PAZARLARA ULAŞMA İMKANI

ÜRETİCİLERİ VE ESNAFI DOĞRUDAN ULUSAL VE ULUSLARARASI PAZARLARA ULAŞMA İMKANI

ureticimarket
 
Girişimci Ahmet Erdem ve bir grup arkadaşı üreticilerin ürünlerini pazarlayamaması sorunundan yola çıkarak kooperatif kurdu, ‘ureticimarket’ adı altında sanal pazar oluşturuldu.

URMAR Kooperatifi Teknik Sorumlusu Ahmet Erdem, ureticimarket.com adresli sanal pazarla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

ÜRETEN SATAMIYOR, PAZARA ULAŞAMIYOR

“1 yıldır bu iş üzerinden çalışıyoruz. Gönüllü arkadaşlarla birlikte ülkemizin genel bir sorunu ile ilgili çalışıyoruz. Üreticimizin ürünlerini pazarlayamaması, ulusal ve uluslar arası pazarlara ulaşamaması genel bir sorun. Biz de bir takım esnaf ve üreticilerle birlikte kooperatif kurduk. Buna en uygun yöntemin kooperatif olduğunu düşündük. Dijital pazarlama yolu ve yöntemini üreticilere açma vizyonunu ortaya koyduk. Alibaba, Aliexpress mantığında bir sistem geliştirdik. URMAR kısaltması. Senin markan, senin marketin tescilini yaptık. Kar amacı gütmeyen bir kooperatif kurduk. Bu yapıda olabildiğince minumum komisyon oranı belirledik. Üreticilerle büyük bir aile olmayı hedefledik. Sistemimiz üreticileri önceliklendiriyor. Onlara fırsatlar sunuyor. Üretici olduğunu ispat edene sistemde bir rozet veriyoruz. Diğer tedarikçilerin de satabildiği bir sistem ama üreticiyi diğerlerinden ayırıyoruz.

ESNAFLAR DA MAĞAZA AÇABİLECEK

Aracı modelini azaltmayı planladık. Aracı modelinden biraz daha uzaklaşmak gerekiyor ki üreticilerimiz kazansın. Bu sisteme esnaf, tedarikçi herkes girebiliyor. Biz sadece üreticiye ayrıcalık veriyoruz. Üretici olduğunu gösteriyoruz. Altyapı tarafında bize bir takım destekler oldu. İyzico bize yüzde 0 komisyon imkanını tanıdı. Biz de bu çerçevede bu desteği bütün esnafımıza yerelde online sipariş alabilecekleri, halka hizmet sunabilecekleri bir sayfa oluşturduk. Bu sıfır komisyonu onlara da koronavirüs sürecinde kullandırıyoruz.

KOMİSYON YOK, ÜCRETSİZ KATILIM

Esnafımız sitemize giriyor, ücretsiz mağaza açıyor. Sistemin altyapısını herkese sunuyoruz, 100 ürün ile sınırlama yaptık. Daha üstünü isteyenler bizden talepte bulunabilirler. Küçüklere sistemi kullandırmak için büyüklerin fedakarlık yapması gerekiyor. Çak fazla ürünü olanlardan giriş ücreti isteyebiliyoruz. Yine komisyon sıfır. Çünkü binlerce ürünü olan sistemi meşgul edebilir, küçükler yararlanamaz.

SANAL PAZAR UYGULAMASI

Sitemizin ismi ureticimarket.com. Pazar yeri uygulaması. Burada mağaza açılabiliyor. Mağaza aç kısmından esnaflığa ait bilgi ve belgeler giriliyor. Hemen üyelikler sağlanabiliyor. Ödeme sistemlerine bağlantıları yapılıyor. 2 aylık süreçte komisyon almayacağız. Kooperatifimize hiç para yansımadan paralarını hesaplarına yansıtacağız.

EV HANIMLARI DA YAPTIKLARINI SATABİLECEK

Asıl projemiz ‘üretici bul’ olacak. üreticimarket.com sitemiz esnaflarımız için olacak. Bir tanesi sadece üreticiye yönelik olacak. Üreticilere call center mantığında hizmet edecek. Ürünlerinin ulusal ve uluslar arası çapta pazarlanması için bir takım sistemler planlanıyor. Toptan alıcılara ürününü tanıtma fırsatı bulacak. Üretici sınıfında herkesi hedefliyoruz. Üreticimarket sayfamızda ev hanımları da dahil olabilecek. Ev hanımlarımız vergide muaf olarak ürünlerini satabiliyorlar. Karşıdaki alıcı müstahsil makbuzu kesiyor. E-ticarete bayan girişimcilerin de dahil olması için böyle bir sistem kuruldu.

www.ureticimarket.com

 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER