VALİ SEYMENOĞLU, AKKEÇİLİ YÖRÜKLERİNİ ZİYARET ETTİ

Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Senirkent’in Akkeçili Köyü’nde bulunan yörükleri ziyaret etti.

Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Senirkent ilçesi Akkeçili Köyünde bulunan Yörük ve müzesini Senirkent Kaymakamı Alay Yazıcı ve  daire amirleri ile birlikte ziyaret etti .  Vali Seymenoglu’nun ziyareti esnasında Pandemi dönemi olması hasebi ile karşılama töreninde Köy Muhtarı Mustafa Ünal ve Dernek Başkanı Şükrü İbişoğlu hazır bulundu.  Vali ve beraberindeki heyete karşılama esnasında keyfiye ve kalpak hediye edilerek onurlandıklarını ifade ederek süreç ve içindeki minyatürlerin yansımaları hakkında tek tek bilgi verildi.

Vali Seymenoğlu Yörük obasını gördüğü zaman yaşanan ve yaşatılan kültürümüz adına memnuniyetini dile getirerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Köyle ilgili şu bilgi verildi “1960 yılında yapılan ve zaman içerisinde köyümüzde öğrenci sayısın azalması, sürekli göç vermesinden dolayı  yaklaşık 4.000 m2 alanda içerisinde  bulunan köy okulumuz tamamen boşaltılmıştır. Bu alanın ve içindeki bulunan okulumuzun atıl kalmaması tekrar işlevselliğini devam ettirebilmesi kültürümüzü burada yaşatmak amacı ile Senirkent Akkeçili Köyü Yörük Türkmen Derneği Başkanı Şükrü İbişoğlu ve Köy muhtarı Mustafa Ünalın birlikte proje üreterek Alandaki yapını kültürümüze kazandırılması amacı ile BAKA kalkınma Ajansına verilen proje kabul edilerek uygulama başlatılmıştır. 2015 yılında proje uygulamaya başlandığında Senirkent kaymakamımız Sayın Mehmet Sayın, Senirkent Belediye Başkanımız Sayın Erol Civelekoğlu, Büyükkabaca Belediye Başkanımız Sayın Ali ihsan Temurçin beylere projenin uygulama esnasındaki imkanları dahilindeki destek ve katkılarından dolayı minnet ve şükranlarımızı bildiririz.” 

Vali Ömer Seymenoğlu, Yörük Evini ziyaretleri sırasında beraberindeki heyet ile birlikte uzun süre Köy Muhtarı Mustafa Ünal ve Dernek Başkanı Şükrü İbişoğlu ile Otağ Çadırında sosyal mesafeye dikkat ederek bu alanın daha da geliştirilmesi ve özellikle okul çağındaki çocuklarımızın ziyaret etmeleri geçmişten günümüze Türk Kültürünün yaşam şeklini anlatabilmemiz adına ziyaret edilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.

Toroslar Yörük Türkmen Federasyonu, Isparta Yörük Türkmen Derneği, Senirkent Akkeçili Yörük Türkmen Derneği, Gelendost Yörük Türkmen Derneği,Eğirdir Havutlu Yörük Türkmen Derneği,  Aksu Sofular Yörük Türkmen Dernekleri olarak Kültürümüze değer veren bizlerin yapmış olduğu Yörük evimizi ziyaretinden dolayı minnet ve şükranlarımızı sunarız.

Yaşanmayan ve yaşatılmayan Kültürler zaman içerisinde yok olarak yozlaşmaya ve kaybolmaya mahkumdur.

İl beyi Mustafa Küçükyaman

Hasan Parlakyıldız

Şükrü ibişoğlu

Emrah Akbaş

Emrah Doğan

Veli Koçaslan

 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER