YALVAÇ, ÇOK ZENGİN BİR HAZİNE

Yalvaç Belediyesi’nce hazırlanan Kent Araştırmaları kitabına önsöz yazan Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü, “Bu zenginlikler ilmek ilmek işlenmeli tarihî, kültürel ve diğer tüm doğal zenginlikleri çeşitli araştırmalarla gün yüzüne çıkarılmalıdır” dedi.

Yalvaç Belediyesi'nin katkılarıyla ve Belediyesi Başkanı Av. Halil Hilmi TÜTÜNCÜ'nün Önsözüyle "YALVAÇ KENT ARAŞTIRMALARI" kitabı yayımlandı. Belediye Başkanı Hilmi Tütüncü, kitabın önsözünde Yalvaç’ı tarif etti. İşte o önsöz:
                            
Medeniyetler, kültür, sanat, ilim, irfan ve milli ruhla var olurlar. Milletlerin devamı da bu dinamikleri taşıyan köklerin korunması ve aktarılmasıyla mümkündür. Yalvaç; ülkemizin tarihî, kültürel ve doğal değerlerinin her üçüne de sahip olan ender Anadolu kentleri arasındadır. İlçemiz, ülkemizin gelişen yapısı göz önünde bulundurulduğunda, geçmiş ile gelecek, gelenek ile modernizm arasında adeta bir köprü vazifesi gören nadide Anadolu şehirlerinden bir tanesidir. Bunu hiç şüphesiz binlerce yıllık tarihine borçludur. Yalvaç, binlerce yıllık mazisi ve birçok medeniyete yaptığı ev sahipliği ile adeta bir medeniyetler birikimidir. 

Anadolu’nun bu kadim kenti gerek üzerinde yaşamış medeniyetlerin mirası gerekse diğer birçok yönüyle hâlâ araştırmaya muhtaç çok zengin bir hazinedir. Bu zenginlikler ilmek ilmek işlenmeli tarihî, kültürel ve diğer tüm doğal zenginlikleri çeşitli araştırmalarla gün yüzüne çıkarılmalıdır. Elinizdeki bu kitap böyle bir gayretin güzel bir neticesidir. Yalvaç’ın tarihsel serüveni, Osmanlı ve Birinci Dünya Savaşı dönemlerindeki konumu, kadim medeniyetleri barındıran yönü, kentteki modern dönem yansımaları, kentin ticari hayatı, arkeolojik, coğrafi, sosyal, siyasal ve mimarî zemini, dinî, felsefi ve kültürel mirası, çevresel ve sosyolojik boyutu gibi konuları ihtiva eden bu eser, değerli metinlerden üretilmiştir. Bu faaliyetleri kayıt altına almanın bizi yarınlara taşıyacağı fikrinden hareketle bilim insanlarımızın, yazarlarımızın görüş ve birikimleriyle imkânlarımızı buluşturduk. Capcanlı bir kültür şehri olan Yalvaç’ı bütün renkleri, sesleri, inanç ve değerleriyle geleceğe taşıyabilme idealindeyiz. Bunun adımlarından biri olan Yalvaç Kent Araştırmaları kitabının kentimiz ve ülkemizin kültür hafızasına katkı sağlamasını umuyoruz. Bu vesileyle çalışmanın hazırlanmasına katkı sunan kıymetli araştırmacılar başta olmak üzere herkese şükranlarımı sunarım.”

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER