AMBALAJ ATIĞININ % 30’U TOPLANABİLİYOR

Isparta’nın ambalaj atığını toplamaya yetkili firması ASL Geri Dönüşüm, şehrin her tarafına 400 modern konteynır yerleştirdi. ASL Geri Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı Gültekin Özdemir, Isparta’nın kağıt-ambalaj atığının ancak yüzde 30’unu geri dönüşüm yoluyla ekonomiye kazandırabildiklerini söyledi.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan Sıfır Atık Projesi ile Türkiye’de daha önemli hale gelen geri dönüşüm Isparta’da da önemli bir farkındalığa sahip. Isparta Belediyesi’nin yetkilendirdiği geri dönüşüm şirketi ASL, kağıt ve ambalaj atıkları toplayıp, işledikten sonra ekonomiye kazandırıyor.

 MODERN KONTEYNIRLAR KONULDU

ASL Geri Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı Gültekin Özdemir, Isparta’da ambalaj atığının tam olarak toplanamadığını söyledi. Şu anda atığın yüzde 30’unun değerlendirildiğini anlatan Özdemir, geriye kalan kısmının çöpe gittiğini bildirdi. Ambalaj atığı konusunda bir farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını kaydeden Özdemir, “Isparta Belediyemizin verdiği yetki ve talimatlar doğrultusunda şehrimizde kağıt ve ambalaj atıklarını düzenli bir şekilde topluyoruz. Firma olarak şu ana kadar şehrin her tarafında 400 konteynır koyduk. Bizim yaptırdığımız konteynırlar modern şehirlere yakışır görünüme sahip. Yine Belediyemize 2 adet mama matik verdik. Ambalaj atığı atıldıktan sonra makineden hayvanlarımız için mama dökülüyor. Şirket olarak farkındalık oluşturucu, atıkları değerlendirici çalışmalarımız ve yatırımlarımız devam edecek” dedi.

 ÇÖPTE AYRIŞTIRMA ŞART

ASL Geri Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir, Isparta’nın kağıt ve ambalaj atıklarının çoğunun çöpe gitmesinden yakınarak “biz ancak yüzde 30’unu toplayabiliyoruz. Yüzde 70’i çöpe gidiyor. Bu atıkların çöpte ayrıştırılması gerekiyor. Başkanımız Sayın Şükrü Başdeğirmen bu konularda duyarlı. Bir çalışma yürüttüğünü biliyoruz. Çöpte geri dönüşüm ayrıştırması için hazırlık yapılıyor. Bu sistem ile birlikte sıfır atık hedefine ulaşılacaktır. Ancak çöp ayrıştırma sistemlerinde Belediye ve özel sektör işbirliğini önemsiyoruz. Özel sektör projelerinin daha başarılı olduğunu biliyoruz. Çünkü özel sektör çöpte havada uçan kağıdı bile yakalar ve alır. Balıkesir’de, Konya’da, Denizli’de ve Antalya’da çöp ayrıştırma sistemleri özel sektör tarafından kurulmuş ve işletiliyor” diye konuştu.

 GERİ DÖNÜŞÜM TÜNELİ ZORUNLU OLMALI

Gültekin Özdemir, imar ve ruhsat uygulamalarında geri dönüşüm projelerine de önem verilmesi gerektiğini söyledi. Sıfır Atık Projesi kapsamında sitelerde geri dönüşüm tünelleri ve depoları oluşturulduğunu anlatan Özdemir, “Isparta Belediyemiz site projelerine ruhsat verirken geri dönüşüm tünelini zorunlu kılmalıdır. Evde geri dönüşüme değer atıklar bu tünel aracılığı ile bodrum katta biriktirilmelidir. Bizler de hizmet vererek bu atıkları toplayabiliriz” diye sözlerini tamamladı.

SIFIR ATIK İLE GERİ DÖNÜŞÜM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın liderliğini üstlendiği Sıfır Atık Projesi, Türkiye’de geri dönüşüm farkındalığı oluşturdu. Isparta Yetkili Firması ASL’nin Çevre Mühendisi Kemal Selçuk, “Sıfır atık kampanyası bize yol kat ettirdi” dedi.

 

İsparta ve çevre il ve ilçelerde geri dönüşüm işi yapan ASL, sıfır atık hedefi doğrultusunda önemli işler yapıyor. ASL, İsparta il merkezinde kapalı modern geri dönüşüm kutuları yerleştirdi.

ASL Geri Dönüşüm Çevre Mühendisi Kemal Selçuk, K32 Ne Var Ne Yok canlı yayınında şu açıklamalarda bulundu:

ATIK DİYE ATILANLAR

ASLINDA HAMMADDE

Firmamız ambalaj atıkları toplama ve ayırma tesisi. Biz topluyoruz, tesisimize getirerek ayrıştırıyoruz. Toplama araçlarımız, personelimiz vasıtasıyla oluyor. Kaynağında ayrıştırılan ambalaj atıklarını toplayıp, tesisimize getiriyoruz. Ayrıştırma bandımız var, orada sınıflarına göre ayrıştırıyoruz. Oradan da hepsinin farklı fabrikası var. Bu malzemeleri işliyoruz. Presliyoruz, kırılması gereken varsa kırıyoruz. Şu an atık diye attığımız birçok ürün aslında hammadde. Yani biz kağıdı atıyoruz ama bu atık değil. Tekrar hammadde oluyor. Sınıfına göre tekrar geri dönüşüyor. Burada önemli olan bu mantığı yakalamak.

YAPTIĞIMIZ İŞİN

MANEVİ BOYUTU VAR

Biz Isparta merkezde başladık. Burdur, Afyon, Dinar ve Isparta’nın tüm ilçelerinde hizmet veriyoruz. Ve elimizden geldiğince işimizi layıkıyla yapmaya çalıyoruz. Tabiki de biz ticari bir işletmeyiz. Ama yaptığımız işin manevi boyutuda var. Şu an Isparta’nın dağından dahi malzeme topluyoruz.

ATIK OLUŞTURMAMA HEDEFİ

 Sıfır atık basitçe şöyle tarif edilir. Atıkların minimize edilmesi. Yani minimum atık. Kağıdı çöpe atarsanız aylarca, cinsine göre doğada kalıyor. Doğada atık olarak kalıyor. Plastiği geri dönüşüme kazandırırsak ürün oluyor. Sıfır atık sadece atığı dönüştürmek değil, atık oluşturmamak. Sıfır atık ile birlikte ülkemizde gereksiz yazışmalar bitti. Yazışmalar elektronik ortama döndü. Sıfır atık en başından ne kadar az atık üretiriz, ürettiğimiz atığı ne kadar fazla geri dönüştürebiliriz.

ELEKTRONİK ATIK

DOĞADA 100 YIL KALIYOR

Sıfır atık sadece ambalaj atıktan ibaret değil. Elektronik atık var, yemek atığı var. Hepsi bir şekilde değerlendirilebiliyor. Elektronik atık doğada 100 yıl kalıyor. Ama geri dönüşüme gitse yeni bir elektronik ürün olarak karşımıza çıkacak. Çöp deponi alanına gidilse bakılsa, çok dolu. Sadece Isparta için değil Türkiye’de var. Bu konuda çok yol kat ettik. Daha da gelişecektir. Daha tam bilinç oluşmadı. Halkımızı bilinçlendirmek gerekiyor.

 AMBALAJ ATIKLARINI

AYIRMAK YETERLİ

Bizim amacımız şu. Biz toplama ve ayırma tesisiyiz. Ambalaj atıkların çöpten ayrılması yeterli. Bize gelen talepler var. Bazı vatandaşlarımız sınıf sınıf ayırmak istiyor. Ama biz işin içindeyiz. Sınıf sınıf ayırmak zor. Şu an isteğimiz ambalaj atıklarının çöpten ayrılması yeterli. Çöpten ayrıldığı zaman tamamen geri dönüşüme kazandırılmış olacak. Çünkü biz onu ayırıyoruz.

 CAM VE PLASTİK DOĞADA

ÇOK UZUN SÜRE KALIYOR

Cam, plastik gibi ürünlerin doğada kaybolması uzun yıllar alıyor. Bu ürünlerde geri dönüşüm daha da önemli. Gün geçtikçe daha iyiye gidiyoruz. Çöp deponi alanlarında azalma oluyor. Geri dönüşüm ile birlikte daha da azalacak. En önemli noktalardan birisi doğadaki atıkları azaltmak.

 SIFIR ATIK İLE ÇÖP

HACMİ AZALIYOR

Çöp kamyonları hergün her tarafı dolaşıyor. Çöplerdeki hacimler azalıyor. Karton hacimli bir malzeme. Çöp tenekesi gereksiz yere doluyor. Çöp kamyonu onu alıyor, hacmi fazlasıyla işgal oluyor. Ayrıntıya girdiğimiz zaman geri dönüşüm her şeyi işin içine alıyor. Sıfır atık önemli bir proje. Farkında olmamız gerekiyor.

KAPALI KONTEYNIRLAR

Yeni konteynırları yerleştirmeye başladık. Etrafı kapalı konteynırlar bırakıyoruz. Daha önce 10 tane koymuştuk. Yeni 100 tane daha konteynır bıraktık. Eski tip konteynırları yenileme aşamasındayız.

 30 BELEDİYE İLE ÇALIŞIYORUZ

Biz belediyeler ile anlaşma yapıyoruz. Toplamda 30’a yakın belediye ile anlaşmamız var. Anlaştıktan sonra bu iş için gerekli malzemeleri koyuyoruz. Araç ve ekipmanlarımızı hazırlıyoruz. İç mekan malzemelerimiz var. Atık kutuları dolunca bizi arıyorlar. İç mekan kutularını bir ekibimiz topluyor, konteynırlardaki bir ekibimiz topluyor. Tesisimize geldikten sonra ayrıştırıyoruz. Plastik, naylon gibi kendi içinde de ayrılıyor. Ondan sonra geri dönüşüm fabrikalarına gönderiyoruz. Bu işi yaparken bakanlıktan lisans alıyoruz. Bakanlığın ağır şartları var. Lisans almak lazım, onun gerektirdiği kurallara uymanız gerekiyor. Devamlı denetleniyoruz.

 SIFIR ATIK SESİMİZ OLDU

Sıfır atık projesi çok gerekli bir projeydi. Önceden aynı şekilde çalışıyorduk ama sıfır atık bizim sesimiz ve reklamımız oldu. Çünkü artık insanlar sıfır atık nedir diye sormuyorlar. Biliyorlar artık. Her eve girdi. Sıfır atık kampanyası bize yol kat ettirdi. İç mekan kutusu olmayan bir kurum ve işyeri yok. Herkes bu işin öneminin farkındalar. Bize ulaşıyorlar biz de gereğini yapıyoruz. Yazılı Kanyon’da bile bizim kutularımız var. Ambalaj atığı kutu, ünite isteyen olursa gönderebiliriz.

 ÖZEL YAZILIM

Yazılım yaptırıyoruz. Vatandaşlarımız yararlanacak. Atığım oluştuğunda uygulamaya bilgileri giriyoruz ve sisteme düşüyor. Ekibimiz hemen gidip, alıp gelecek. Artık teknoloji çağındayız. Pratik bir çözüm sunuyoruz. En yakın zamanda evlere girmek istiyoruz. Evlerden çok talep var. İnsanlar bu konuya vicdani bakıyor. Atığı çöpe atmak istemiyorlar.”

ASL GERİ DÖNÜŞÜM

Adres: Sanayi Mah. 280 Cad. ASL Geri Dönüşüm 58/1 Merkez/Isparta

Tel: (0246) 224 10 95

E-Posta: [email protected]

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER