BAKANLIĞIN OSGB TANITIM REHBERİNE GİREN ISPARTALI BİR FİRMA KUZEY OSGB

Kurumsal yapısıyla dikkat çeken Kuzey OSGB, Çalışma Bakanlığı’nın iş güvenliği ve sağlığı merkezleri tanıtım rehberine örnek işletme olarak girdi. Dr. İzzet Demirbaş, “Biz kurumsal firma olmak istedik. 4 duvarı olan yerde masa-sandalye koyup, dosyaları tutalım mantığında olmadık. En başından bu yana kurumsal, en büyük ve tek olmak istedik. Ciddi bir yatırım yaptık” dedi.

TÜRKİYE’DE TEK OLDUĞUMUZ İDDİASINDAYIZ

“Biz bilinçli bir OSGB’yiz. Tüm düzenimizi kurumsal kurduk. Bu konuda Türkiye’de tek olduğumuzu iddia ediyoruz. Bakanlık yetkilileri bizi denetlemeye geliyor. Oradaki müfettiş arkadaşlar ofisin fotoğraflarını çekmek istediler. Bakanlığın OSGB tanıtım rehberlerinde örnek olarak kullanmak istediler. Biz kurumsal firma olmak istedik. 4 duvarı olan yerde masa-sandalye koyup, dosyaları tutalım mantığında olmadık. En başından bu yana kurumsal, en büyük ve tek olmak istedik. Ciddi bir yatırım yaptık. Bakanlık müfettişlerince bu yatırım tastiklendi. 32 çalışanımız var. 9 hekimimiz var, 18 iş güvenliği arkadaşımız var. 4 yardımcı personel arkadaşlarımız var. Bunun dışında ofis destek arkadaşlarımız var.

BU KONUYA KANUNİ ZORUNLULUĞU

YERİNE GETİREK OLARAK BAKAMAYIZ

Bu yasa patronlara çıkarılmış bir yasa. Her ne kadar işçi sağlığı ve güvenliği için çıkarılmış olsa da sağlayacak olan patronlar. Dolayısıyla bu işi patronlar anladı mı? Mesele burada. Çoğu patron hala bu işi hukuki sorumluluğu üstünden atmak için kullanıyor. Bizim pazarın en büyük handikabı da bu. Bizim işte biz kalite ortaya koyuyoruz ama kanuni zorunluluğu yerine getirme adına bakan çok. Kanun önündeki açığı kapatalım, mecbur olduğumuz işi yapalım’ düşüncesinde olan çok. Ama tam tersine, işçinin sağlığını, aynı zamanda kendini de hukuki anlamda güvene almak isteyenler de var. Bu kanun iki tarafı da koruyor. İşçi sağlığını korumak gibi gözükse de işimiz patronları da korumak zorundayız.

İŞ KAZALARI AZALIYOR

İlk başladığımız yıllarda yaşanan kaza sayısı ile şimdi yaşadığımız kaza sayısı ciddi şekilde azaldı. Benim hizmet verdiğim firmalarla ilgili gözlemim bu. Mermer ocaklarında çoğu firmaya biz hizmet veriyoruz. Bizim firmalarımızda ölümlü iş kazası azaldı. Kendi hizmet verdiğimiz işyerlerinde son 1,5 yılda iş kazası olmadı. Biz 3’lü bir mekanizmayız. İşçi, patron ve danışmanlık firması. Sadece yapılacak olan işi kağıda yazmak yetmiyor. İkna etmek gerekiyor. Deftere yazdıktan sonra bizim görevimiz bitiyor aslında. Ama önemli olan ikna edip, yaptırmak. Biz hizmet verdiğimiz tüm firma sahiplerini ofisimizde ağırlıyoruz, misafir ediyoruz. Bizi görsünler istiyoruz.

Memurluktan istifa etti

İş sağlığı ve güvenliği

sektörüne ciddi anlamda eğildi

Kuzey OSGB Sahibi Dr. İzzet Demirbaş, mesleki kariyerini son32 ile şöyle paylaştı:

“Isparta’nın Eğirdir ilçesine bağlı Yuvalı Köyü’ndenim. İlk, orta ve lise hayatımı Isparta’da tamamladım. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandım. Öğrenci değişimi ile 1 yıl da SDÜ Tıp Fakültesi’nde okudum. Meslek hayatımın temellerinin atıldığı staj eğitimimi Isparta’da yaptım. Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Afyon Hocalar ilçesinde mecburi hizmetimi yaptım. 1 yıl sonra Keçiborlu Devlet Hastanesi’ne tayinim çıktı. Orada çalışırken Senirkent, Uluborlu ilçeleri hastanelerinde görevlendirme olarak çalıştım. Daha sonra aile hekimi oldum ve Sütçüler Kasımlar Köyü’ne tayin oldum. 25 ay Kasımlar’da hizmet verdim. Daha sonra Ayvalıpınar’a geçtim. Sonra da Şehir Hastanesi maceramız başladı. 2 yıl da Şehir Hastanesi’ne çalıştıktan sonra devlet memurluğundan istifa ederek, ticari hayata geçiş yaptım. Kuzey İş Sağlığı ve Güvenliği’nin ortağıyım, aynı zamanda Özel Isparta Hastanesi’nde başhekim yardımcısı olarak görev yapıyorum. İş sağlığı ve güvenliği sektörü ile buluşmam hekimlik hayatımın başlamasıyla birlikte oldu. İşyeri hekimliği sertifikamı almıştım. Sağlam OSGB’de iş yeri hekimi olarak çalışmaya başladım. Çalışan olarak başladığım firmanın sahibi oldum. Devlet memuru iken tam zamanlı çalışamıyordum. İstifa ettikten sonra tam zamanlı olarak çalışmaya başladım. Hasan Hüseyin Bal ortağım ile birlikte Kuzey OSGB’yi kurduk daha sonra Sağlam OSGB’yi satın alarak şirketleri evlendirdik. Kuzey olarak tek isimle devam ediyoruz.”

DAHA ÇOK DENETİM İSTİYORUZ

Kuzey OSGB Sahiplerinden Dr. İzzet Demirbaş, bu alanda Bakanlığın daha çok denetim yapması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

    “Serbest piyasadayız. Meslek odalarının belirlediği bir tarife var ama herkes istediği fiyatı verebiliyor. Ben bakanlıktan denetimlerin daha da artırılmasını ve ciddi olmasını istiyoruz. Taktir edersiniz ki 50 m2 bir dükkan ile 200 m2 dükkanın giderleri aynı değil. 30 çalışan ile 3 çalışanın giderleri aynı değil. Bizim diğer firmalarla fiyatta rekabet etmemiz mümkün değil. Herkes aynı şartlarda yarışırsa rakibimiz yok. Kurumsallıktan ödün vermemek için direniyoruz. Yapmak kolay. Ama kuruluş amacımıza ters bir iş yapmış oluruz.”

Gezici mobil sağlık aracı

Kuzey, Isparta’nın tek gezici mobil sağlık aracına sahip. Firma, işletmelere ayağına kadar hizmet veriyor. Röntgen yerinde çekiliyor. Isparta’da ikinci bir örneği yok.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER