Başkan Tural: Türkiye’nin Bekasının Teminatı Esnaf Ve Sanatkarladır 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) tarafından Antalya’da düzenlenen kooperatif başkanları istişare ve eğitim semineri toplantılarında bölgemizi temsil eden ESKKK 6. Bölge Birliği Başkanı Ahmet Tural, “Türkiye‘nin bekasının teminatı esnaf ve sanatkarlardır” dedi.   

ESKKK 6. Bölge Birliği Başkanı Ahmet Tural TESKOMB Genel Başkanı Abdülkadir Akgül’ün başkanlığında Antalya’da düzenlenen Türkiye’nin 81 ilinden kooperatifleri bir araya getiren ve3 gün boyunca devam eden eğitim ve istişare toplantılarında bölgemizi temsil etti. Başkan Tural, seminerin sonuçlarına ilişkin genel değerlendirmede bulundu. Başkan Tural, yapmış olduğu değerlendirmede şunları söyledi. 

MESLE VATANSA BİZİM İÇİN GERİSİ TEFERRUATTIR

“TESKOMB Genel Başkanımız Abdülkadir Akgülü’ün başkanlığında düzenlenen Türkiye’nin 81 ilinden kooperatifleri bir araya getiren ve 3 gün boyunca devam eden eğitim ve istişare toplantıları , esnaf ve sanatkarımız açısından olumlu gelişmelerle sonuçlanmıştır. 2019 yılı Başkanlar İstişare toplantısı ve eğitim seminerine Barış Pınarı Harekatı damgasını vurmuştur “Alın terimiz bu bayrağın göklerde dalgalanması için. Barış Pınarı Harekatına Esnaftan Tam Destek” sloganıyla, kooperatiflerimiz bir araya gelmiş, tek yürek halinde gür bir sesle, esnafın her zaman olduğu gibi ordusunun  ve devletinin yanında olduğu ifade edilmiştir. Bizler diyoruz ki ‘Türkiye’nin bekasının teminatı esnaf ve sanatkarlardır. Bizler için vatan,  ekmekten, dükkandan, siftahdan önce gelir. Mevzubahis vatansa  mesele milletin bekasıysa gerisi teferruattır.   

TÜRKİYE HEM SAHADA HEM DİPLOMASİ DE ZAFER KAZANMIŞTIR 

Güney sınırında ülkemize yönelik terör tehdidini ortadan kaldırmak ve ülkemizde barınan Suriyeli mültecileri güvenli bölgeye yerleştirmek amacıyla düzenlenen bu harekata karşı çıkarları sarsılanlar karşı gelse de, ülkemizi bir takım ekonomik yaptırımlarla tehdit etseler de, Cumhurbaşkanımızın ve milletimizin dik duruşuyla dünya kamuoyu Türkiye’nin haklılığını kabul etmek zorunda kalmış Türkiye hem sahada hem diplomaside büyük bir zafer kazanmıştır. Son gelişmeler dahilinde terör örgütü mensuplarının kısa süre içinde güvenli bölge sınırını terkederek, bölgenin kontrolünün Türkiye’de olacak olması memnuniyet vericidir. Bu vakur ve dik duruş sayesinde elde edilen sonuçlar, Türkiye’nin gücünü sınamak isteyenlere de güzel bir cevap olmuştur.

ESNAFIMIZIN SORUNLARINI İLETTİK

Ülkemiz açısından siyasi ve askeri böylesine önemli gelişmelerin yaşandığı süreçte TESKOMB tarafından düzenlenen istişare ve eğitim semineri, esnafımız adına elde edilen kazanımlar açısından da son derece önem arzetmiştir.  Bölge Birliğimiz adına yaptığımız görüşmelerde esnafımızın çözüm bekleyen sorunlarını TESKOMB Genel Başkanımız Sayın Abdülkadir Akgül’e, Ticaret Bakanlığı bürokratlarımıza, Halk Bankası yetkililerine aktardık. Bu görüşmeler neticesinde de yoğun programına rağmen seminerimize katılarak bizleri onurlandıran Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’dan müjdeleri aldık.  

İSTİHDAM SAĞLAYAN ESNAFA

SIFIR FAİZLİ KREDİ HAZIRLIĞI

Buna göre kooperatiflerimiz aracılığıyla sağlanan kredilerin geri ödemelerinin 3 aylık yerine 6 aylık periyotlar halinde ödenebileceğini,  4 yıla kadar olan vade süresinin 5 yıla çıkarılacağını, 100 bin liraya kadar olan kredilerde banka komisyonunun kaldırılırken, 100 bin lira üzerindeki kredilerde de komisyonun yüzde 1’e indirileceğini, faiz oranlarının indirilmesi için de çalışma yapıldığını Sayın Bakanımız bizzat açıkladı.  Ayrıca, istihdam sağlayan esnafa sıfır faizli kredi verilmesi yönünde bir hazırlığın yapıldığı müjdesini de verdi.

CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Kooperatif ortaklarımızı, kredi ödemelerinde büyük ölçüde rahatlatacak ve sıfır fazili kredi hazırlığıyla istihdam oluşturmalarına katkı sağlayacak bu düzenlemelerin esnafımıza hayırlı olmasınI diliyor, Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimize, Sayın Bakanımıza, Ticaret Bakanlığı bürokratlarına ve Halk Bankası yöneticilerine esnafımıza sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.”

tural-(1)-003.jpgtural-(3).jpgtural-(4).jpgtural-(5).jpg

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER