Beslenme Uzmanından Çok Önemli Uyarılar

2012 yılında Yakın Doğu Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra beslenme ve diyet uzmanı olarak faaliyet göstermeye başlayan Diyetisyen Türkan Salur Meydan, çalışan annelere önemli uyarılarda bulundu. Çalışan bayan sayısının artması nedeniyle çocukların kreşlere ya da bakıcılara teslim edildiğini belirten Meydan, beslenme programlarına dikkat çekti. Çocukların yemek yedikten sonra en az 1 saat uyumaması gerektiğini işaret eden Diyetisyen Meydan, şu açıklamalarda bulundu:

 

“Aileler eskisi kadar bilinçsiz değil. Sosyal medyanın bu kadar yayılması ve konuşulmasıyla sıkıntı kalmadı. Günümüzde çalışan annelerin çok olmasıyla birlikte çocuklar mecburen kreşe, bakıcıya bırakıldığı için onlarda bir nevi yaramazlık yapmasın, bizi yormasın diye yedirip içirip uyutmayı tercih ediyorlar. Çocuk yiyecek tükettikten sonra 1 saat uyanık kalmak zorunda. Bunu yapmıyorlar. Kreşte de aynı şekilde 11-11.30’da kahvaltılarını yapıyorlar, sonra 12 de hemen yatırılıyorlar. Zaten 4 yaş ve altı olan bireylerde yemek süresi 30-35 dakikadır. Çocuklar yemek yedirildikten sonra hemen uykuya geçiyorlar. Biz bunu istemiyoruz. En büyük yanlış burada başlıyor. Kreşteki çocuklara ailelerin dikkat etmesi lazım, beslenme programlarını mutlaka istemeleri lazım. Eğer beslenme programlarında simit, poğaça gibi mayalı yiyecekler varsa ya da sadece kek börek tarzı gıdalara yönelmişler ise mutlaka diğer sebze haşlaması gibi yemekleri de istemeleri lazım. Artık çalışan annelerin çocukları yemek için eve gitmiyor. Çocuklarda okul çevresindeki kantinlerden, dönercilerden, fastfood yiyecekler tüketiyorlar.”

2012 yılında Yakın Doğu Üniversitesi’nden mezun olan Beslenme ve Diyet Uzmanı Türkan Salur Meydan’ın Yayla Mahallesi’nde ofisi bulunuyor.

 

Kurban’da et

tüketimine dikkat

Beslenme ve Diyet Uzmanı Türkan Meydan, Kurban Bayramı’nda süt, yoğurt, ekmek, sebze ve meyve gruplarının da tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Türkan Salur Meydan, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde önemli tavsiyelerde bulundu. Kurban Bayramı dolayısıyla sadece ete dayalı bir tüketimin yapılmaması gerektiğinin altını çizen Meydan, şöyle konuştu:

Kurban Bayramı ailelerin bir araya geldiği, büyük sofraların kurulduğu, yemenin ve içmenin bol olduğu bir bayram. Biz pasta, börek ve tatlı gibi yiyecekleri tüketmeyi seven bir toplumuz. Kurbanda da kırmızı et tüketimi oluyor. Kırmızı et tüketiminde özelikle obez bireyler, kalp damar rahatsızlıkları olan bireyler çok dikkatli olması gerekiyor. ‘Nasıl olsa kurban’ deyip de ‘ben bugün yiyeceğim yarın azaltırım yemem’ dememesi gerekir. Mutlaka ama mutlaka diğer besin grupları olan süt grubu, yoğurt grubu, ekmek, meyve, sebze gibi yiyeceklerin etin yanında tüketilmesi gerekir. Çiğ sebzeden oluşan bol salata tüketilmelidir. Bir de etlerimizi dipfrizlerimize kaldırırken en fazla -15 derecede yaklaşık 6 ay süreyle saklamamız lazım. Eğer kısa sürede dondurma ve çözülme işlemi yapacaksak bunları küçük paketlerde yapmalıyız. Büyük bir et parçasını dondurup çözüp ihtiyacımız olanı alıp geri kısmını tekrar dipfiriz koymamız lazım. Birer yemeklik şeklinde ayarlayıp konulması lazım.

Kurban sabahı et kesildikten hemen sonra tüketilmez. Kas sertliği dediğimiz sertlik olur. Bu genelde 48 saatte geçer ama biz sabırsız bir toplum olduğumuz için kesip 1 saat sonra tüketmeye başlıyoruz. Bu yüzden en az 1 gün bekletilmeli diyoruz. Sakatat grubunda da aynı şekilde kas sertliği oluyor, onlarında dolabın buz kısmına koymadan alt kısımda en az 1 gün bekletip ertesi gün tüketmekte fayda var. Mikroorganizmaları ölüyor. Hastalık riski azalıyor. Yine etleri pişirirken çok dikkat etmeliyiz. Aşırı derecede yağda kızartmalar yapmamalıyız. Ekstra et yemeklerine yağ konulmaması gerekiyor. Kendi suyuyla haşlanıp yapılması gerekiyor.”

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER