‘’BİR MİLLETİ ORTADAN KALDIRMAYA YÖNELİK FAALİYETLER İNSANLIK SUÇUDUR’’

Isparta Barosu Başkanı Av. Ünsal Çankaya, Çin Hükümetinin Uygur Türklerine yaptığı zulmü 71 Baro olarak şiddetle kınadıklarını kaydetti.
Başkan Çankaya, “1949 Yılından beri Çin Halk Cumhuriyeti yönetimi altında bulunan Doğu Türkistan’da, insan hakları ihlalleri hayatın tüm alanlarında varlığını artırarak devam ettirmektedir.  
Çin Hükümeti, özellikle bölgede yaşayan yerleşik halktan kurtulmak için uygulamaya koyduğu ve 2018 yılında uydu görüntüleri ve tanıklıklarla ispatlandıktan sonra kabul ettiği “toplama kamplarını” suçu ve suçluyu gizlemek suretiyle “meslek edindirme kursu” olarak dünyaya kabul ettirmeye çalışmakta, bu şekilde Doğu Türkistanlıları terörizm, ayrımcılık ve aşırılıktan arındıracağını iddia etmektedir. Esasında bu kamplarda insanlığa karşı suç kategorisinde sayılan suçlar işlenmekte olup kamplarda kalan bir çok insandan tekrar haber alınamamaktadır. Bir milleti ve bir dini inancı ortadan kaldırmaya yönelik sistematik faaliyetlerin varlığı göz önüne alındığında bahse konu fiillerin ‘’İnsanlığa Karşı Suçlar’’ kapsamında olduğu yadsınamaz bir gerçektir.  
Çin Hükümeti’nin “Aşırılıkla Mücadele Düzenlemesi”ni kabul ettiği Mart 2017’den bu yana, Doğu Türkistan bölgesinde kamplara kapatılan Uygur Türklerinin sayısı hızla artıyor. Düzenlemeye göre “normal” olmayan sakal bırakmak, peçe veya başörtüsü takmak, namaz kılmak, oruç tutmak, alkol almamak ya da İslam veya Uygur kültürüyle ilgili kitaplar veya yazılar bulundurmak da dahil olmak üzere, dini veya kültürel aidiyetin açık veya hatta özel alanda sergilenmesi “aşırılık” olarak değerlendirilmektedir.  Çalışma veya eğitim amacıyla özellikle Müslüman nüfusun ağırlıklı olduğu ülkelere gitmek ya da Çin dışında yaşayan insanlarla iletişim kurmak da insanları şüpheli konumuna düşüren temel sebepler arasında bulunmaktadır. Erkek-kadın, genç-yaşlı, kentli-taşralı fark etmeksizin herkes, gözaltına alınma tehlikesi altındadır.  
Uluslararası Af Örgütü’nün yayımladığı ‘ Çin: Neredeler? Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki toplu gözaltılar hakkında cevap verme zamanı ‘ adlı raporunda bu ihlaller tanık raporlarıyla ispat edilmiştir. Uluslararası Af Örgütü Doğu Asya Direktörü Nicholas Bequelin’in konuya ilişkin, “Çin hükümetinin etnik azınlıkları hedef alan kirli politikalarını sürdürmesine izin verilmemeli. Dünyanın her yerinden hükümetler, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşanan kabus nedeniyle Çin’e hesap sormalıdır” açıklaması da durumun vehametini gözler önüne sermektedir.  
Bir millet tamamen inkâr edilmekte, ibadet özgürlüğü yok sayılmakta, Türkçe isimler ve yazılar yasaklanmakta, Doğu Türkistan bölgesine kasten Sincan adı verilmektedir. Bu uygulamalar ile millet bilinci yok edilmeye çalışılmaktadır. Bahse konu bölgenin kadim bir Çin toprağı olduğu iddia edilerek bölgenin tarihi ve değerleri yok sayılmaktadır. Bütün ilgilileri bu noktada sorumluluk almaya, kıymetli vatandaşlarımızı ve sivil toplum kuruluşlarımızı ise konuyu gündemde tutmaya; BM Genel Kurulu olmak üzere uluslararası tüm kurumları, engelleyici yaptırımları derhal gündeme almaya çağırıyor, uluslararası kamuoyunu  Doğu Türkistan Uygur halkı için harekete geçmeye davet ediyoruz. Barolar olarak, Avukatlık mesleğinin ruhu gereği bir haksızlığa sessiz kalmanın da başkaca bir haksızlık olduğunu düşünerek mağdur ve mazlum Doğu Türkistan Uygur Türkleri’nin yanında olmaya devam edeceğimizi ise kamuoyuna saygıyla beyan ederiz” dedi.  
Adana Barosu 
Afyonkarahisar Barosu 
Ağrı Barosu 
Aksaray Barosu 
Amasya Barosu
 Ankara Barosu 
Ardahan Barosu
Artvin Barosu 
Aydın Barosu 
Balıkesir Barosu 
Batman Barosu 
Bartın Barosu 
Bilecik Barosu 
Bingöl Barosu 
Bolu Barosu 
Burdur Barosu 
Çanakkale Barosu 
Çankırı Barosu 
Çorum Barosu 
Denizli Barosu 
Diyarbakır Barosu 
Düzce Barosu 
Edirne Barosu 
Elazığ Barosu 
Erzurum Barosu 
Eskişehir Barosu
Gaziantep Barosu 
Giresun Barosu 
Gümüşhane-Bayburt Bölge Barosu 
Hakkari Barosu 
Hatay Barosu 
Iğdır Barosu 
Isparta Barosu
İstanbul Barosu 
Kahramanmaraş Barosu
Karabük Barosu 
Karaman Barosu 
Kars Barosu 
Kastamonu Barosu
Kayseri Barosu 
Kırıkkale Barosu 
Kırşehir Barosu 
Kilis Barosu 
Kocaeli Barosu 
Konya Barosu 
Kütahya Barosu 
Malatya Barosu 
Manisa Barosu 
Mersin Barosu 
Muğla Barosu 
Nevşehir Barosu 
Niğde Barosu 
Ordu Barosu 
Osmaniye Barosu 
Rize Barosu 
Sakarya Barosu 
Samsun Barosu 
Siirt Barosu 
Sinop Barosu 
Sivas Barosu 
Şanlıurfa Barosu 
Şırnak Barosu 
Tekirdağ Barosu 
Tokat Barosu 
Trabzon Barosu 
Tunceli Barosu 
Uşak Barosu 
Van Barosu 
Yalova Barosu 
Yozgat Barosu 
Zonguldak Barosu

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER