BİRİLERİ ÇIKIP SENTETİK GÜL SUYUNUN GÜL SUYU OLMADIĞINI ARTIK SÖYLEMELİ

3 harfli zincir marketlerin raflarında Isparta'ya özgü gülsuyu da bulunuyor. Hem de yok parasına. Ancak satılan gülsuyuların ne Isparta ile ne gülçiçeği ile alakası yok. Ta Edirne'den bir firma sentetik gülsuyu ile haksız rekabet ile avantajlı konuma gelip, market raflarını gülsuyu ile doldurabiliyor.

 Isparta'ya özgü gülçiçeği ve gülden üretilen doğal gülsuyu önemli bir markamız. Türkiye'nin neresine giderseniz gidin Isparta'nın gülsuyu iyi bilinir. Ancak bu markamızı istismar eden firmalar da var. Gülsuyu, hem sentetik madde kullanılarak bol miktarda su ile de üretilebiliyor. Gülçiçeğinden çıkarılarak doğal gülsuyu olarak da üretilebiliyor. Sağlığa faydalı olanı hatta içilebilir olanı doğal olanı. Normal su ve sentetik madde kullanmadan yapılan gülsuyu, gerçek ve doğal gülsuyu olarak biliniyor.

 Ancak akaryakıt istasyonlarında, zincir marketlerde, dinlenme tesislerinde Isparta gülsuyu markasını istismar ederek satışa sunulan sentetik birçok gülsuyu ürünü bulunuyor. Sentetik ucuz gülsuyu Isparta'daki firmalarda da üretiliyor. Ancak bu şehrimiz adına kötüleyici ürünü sadece Isparta üretmiyor. İstanbul'da, Ankara'da, Edirne'de  birçok kozmetik firması gülsuyu adı altında sentetik ürün çıkarıp, pazarlıyor. Hem de yok parasına.

 BİM Mağazalarında 3,99 TL'den satışa sunulan 400 ml. gülsuyu da sentetik, kalitesiz bir ürün. Kullananlar 'Isparta gülsuyu bu ise, ne kadar kötü' diyecektir. Sentetik maddeden bol su ile yapılan gülsuyunun maliyeti yok denecek kadar az. BİM, bu yıl mağazasına sentetik gülsuyunu koydu. Ve 3,99 TL'den satışa sunuldu.

 Peki BİM, Türkiye genelindeki mağazaları için daha önce ne yapıyordu. Isparta'nın büyük firmalarından Sebat Gülyağı, bu zamana kadar BİM'lerin gülsuyu ihtiyacını karşılıyordu. Doğal gülsuyu ürünleri bu yıla kadar BİM mağazalarında satılıyordu. Ancak bu yıl BİM, daha ucuz bulduğu için sentetik gülsuyuna döndü. BİM, sadece bir örnek. Sentetik gülsuyu, Isparta gülsuyu markasını kötüleyen, darbe vuran bir ürün. Her yerde yapılabiliyor. Ve su fiyatına alınıyor, satılıyor. Aslında gülsuyu değil. Bugün gerçek gülsuyunun litresi 50-60 TL'den  satışa sunuluyor.

 Bu konuda Isparta'da sektöre ve yetkililere büyük görevler düşüyor. Isparta'nın kendi adını temizlemesi ve kurtarması adına Türkiye kamuoyuna çıkıp 'sentetik gülsuyu, gerçek gülsuyu değildir. Kullanmayınız' diye haykırması gerekiyor.

 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER