Büyükçam: Sokaklara dökülmeyi hoş karşılamıyoruz

“İKTİDARI DA ERKEN SEÇİME BİR KEZ DAHA DAVET EDİYORUZ”

İYİ Parti İl Başkanı Büyükçam, ülke ve dünya ekonomisi üzerine açıklamalarda bulunarak,  “Şeker, un, mazot, benzin, gübre daha sayamadığımız birçok şeyde fiyat artışı yaşanmakta. Bu fiyat artışlarının sonucu ne olacak? Tüketiciye yansıyacak. Tüketicinin elinde para yok, harcama nasıl dönecek? Esnaf zor durumda” dedi.

İYİ Parti İl Başkanı Büyükçam, ülke ve dünya ekonomisi üzerine açıklamalarda bulundu. Dolar, Euro ve altındaki yükselişle ilgili konuşan Başkan Büyükçam,  “Euro’ da ki yükselişin aslında hepinizin takdir ettiği gibi yanlış algıyı düzeltelim. Aslında Dolar ve Euro arttığı için ülkemiz ekonomik anlamda tehlikeye girmiyor. Ülkemiz ekonomik anlamda tehlike de olduğu için Dolar ve Euro artıyor. Bu sebep-sonuç ilişkisiyle değerlendirmek lazım. 2002’den bu yana birçok muhalefetin dile getirdiği üretime esaslı bir ekonomiye geçin, üretim yapın, betona para gömmeyin, üretimin önünü açın. Bazı hatırlatmalar yapalım: Ülke eti, samanı, bulguru, pirinci, tahılları. O zaman dedi ki muhalefet. Söylediğimiz tek bir şey var, ithal üründe üreticiye destek verin. Bu ülkede üretimi arttırın, üretime dayalı ekonomik model oluşturalım. Tabi ki dinlenmedi. Bugün gelinen nokta baktığınızda tesadüf değil. Bugün gelinen nokta daha da büyük sıkıntılar yaşatacak nokta.  “Ülkemizde eczanelerde ilaç sıkıntısı yaşanmakta. Kâğıt ürünlerinde fiyat artışından dolayı insanlar zorlanmakta. Şeker, un, mazot, benzin, gübre daha sayamadığımız birçok şeyde fiyat artışı yaşanmakta. Bu fiyat artışlarının sonucu ne olacak? Tüketiciye yansıyacak. Tüketicinin elinde para yok, harcama nasıl dönecek? Esnaf zor durumda” dedi.

“HALKIMIZI SAĞDUYUYA DAVET EDİYORUZ”

Asgari ücretle de ilgili konuşan İYİ Parti İl Başkanı Büyükçam, “Önümüzde bir gündem daha var. Asgari ücretlerin artması. Şüphesiz artmalı, hep söylüyoruz ama devlet desteği artmalı. Yani primden aldığımız devletin sermaye darıda, işvereni de zora sokmadan arttırılmalı. Bir günde artışı, gönlümüz ister 5-10 bin olsun. Fakat bunu gündeme getirdiğinizde eğer siz esnafı desteklemezseniz, sermayeleri desteklemezseniz nasıl verecek bu parayı? Veremeyecek. İşçi çıkarımları olacak. İşçi çıkarımlarının yanında işçinin parasını verecek, elinden para geri alınacak. Bunlar bu ülkede yaşanacak. Üreticiye desteğin kat ve kat üstünde artış gerekiyor. Ülkemizin ekonomik modelini üretim esasına dayanması gerekiyor, ihracatın artması gerekiyor. İhracat bu verilerle dolar ve Euro kuruyla aldığı söylenmekte. Fakat ithalatta ondan daha fazla artış göstermekte. Çünkü 20 yılın özetine baktığımız zaman ham maddesi ülkemizde olan birçok ürün ham madde olarak yurt dışına çıkartıldı. Pamuk, mermer, yün daha sayamayacağım meyveler, yarı mamulleri dahi bu ülke kendisi işlemeden direk dışarıya ihraç malı olarak verdi. O zaman işveren dernekleri de söylemişti, yine söylüyor: buna bir kota getirin, çıkartmayın ülke dışına ham maddeyi, işleyerek çıkartın diye fakat hiçbir şekilde dinlenmedi. Gelinen durum ortada. Halkımızı bu konuda sağduyuya davet ediyoruz, sakın sokaklara dökülmeyi hoş karşılamıyoruz. Bunu yapmasınlar, bunlar siyasi zeminde yapılacaktır. Tabi ki hukuki haklarıdır fakat bunu muhalefette, iktidar da istemiyor. Çünkü şimdi gelinen ekonomik durumun faturasını bir başkanın üzerine yığmak isteyen bir iktidarla karşı karşıyayız. Halkımızı sağduyuya davet ediyoruz. Bunun tek bir çözümü var, seçim” diye konuştu.

“İKTİDARI DA ERKEN SEÇİME BİR KEZ DAHA DAVET EDİYORUZ”

İktidarı erken seçime bir kez daha davet eden İYİ Parti İl Başkanı Büyükçam,”Genel Başkanımız tekrar etti. Esnafın arasına girebiliyorlar mı, öğrencinin yanına gidebiliyorlar mı, pamuk tarlasına girebiliyorlar mı? Madem bunu yapamıyorlar o zaman tek bir çare var, seçim. Kendisi de zaten 20 yıl önce bunu söylemişti. Seçime gidilerek iktidar oluştu. O yüzden iktidarı da erken seçime bir kez daha davet ediyoruz. Çünkü ekonomi güven ister. Artık güvensiz bir ortamda ekonominin açılması söz konusu değildir. Açılamayan bir ekonomi de bunun faturası vatandaşa kesilir. Eczanesinde ilaç bile bulamamaktadır, yorgundur. Bildiğiniz üzere faiz durumu vardır. Çok acı bir tablo var. Türk lirasının değerini kaybetmemesi için faiz oranlarında ki artış, ekonominin gereği olarak vardır. Cumhurbaşkanımız bunu da ısrarlı bir şekilde faiz sebebi enflasyon olmuştur. 20 yıldır devam ettirdiği ekonomide başarısızlığa ermiştir. Bir tane öğrenci kardeşimizle beraberdik. 4 yıldır ülkemizin ona destek olarak verdiği öğrenci kredisi var. Totalde 26 milyar TL para almış. Geri ödemesi 39 milyar olarak yapacak. Toplarken devlet faiz uyguluyor, sıkıntı yok ta Türk lirasının değerini tutmak istediğimiz de mi bir sıkını var. Bunu vatandaşlarımıza soruyoruz. Hepinizin 2 gün geçip cezanızı ödemediğinizde faiz işliyor da, Türk lirasının değerini korumak istendiği zaman mı bu faiz sorun oluyor. Faizi savunmuyoruz, zina yasaktır bizde biliyoruz. Fakat denen başka, uygulanış başka. Bunu da vatandaşımıza göstermek istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER