“DAHA NİCE BALERİNLER YETİŞTİRİP ISPARTA ŞEHRİNİ GURURLANDIRACAĞIM”

‘Bir çok genci yetiştirip, hayatlarına renk katacağım’13 yıl önce Isparta'ya ve bölgeye Akademik Klasik Bale Sanatı'nı getiren Nataliya Gorelova Bale Sanat Merkezi Kurucusu Yüksek Lisans  Koreograf Pedagog, Nataliya Gorelova, Türkiye'de ve yurt dışındaki başarılı çalışmalarını sürdürüyor.   
İŞLETMEMİ KURTARDIM
Pandemi döneminde yaşanan olumsuzluklara rağmen ayakta durmaya başaran Nataliya Gorelova, "12 yıllık işletmeyi kurtardım diyebilirim.   Çalışmalarımıza online olarak  devam  ettik. Halen daha online olarak Türkiye genelinde balerin adaylarım  var. Şu an  yeni iş yerimde yeni faliyet koduyla yeni salonda değişik projelerimle ve çalışmalarımla sanatımı minik ve gençlerimize aktarıyorum" dedi. 
BÖLGEDE BİR İLKİ BAŞARDIM
Isparta'dan bir çok öğrencisinin Türkiye'nin  en güçlü bale bölümlerinde öğrenim gördüğünü hatırlatan nataliya Gorelova, "Isparta'dan çıkan öğrencilerimle gurur duyorum ve  Türk  Devlet  Bale kurumları'ndan taktirler almak beni çok mutlu ediyor. Çünkü yıllar önce bu bölge, bu sanat dalı hakkında bilgi sahibi değildi. Ben bu bölgeye bale sanatını getirmekten dolayı mutluyum. Isparta'da ilkleri başarmak imkansızdı ama ben başardım" şeklinde konuştu.
ÖĞRENCİLERİMLE GURUR DUYUYORUM
Akademik bale kariyerinin çok ağır ve uzun bir tahsil olduğuna değinen Nataliya Gorelova, "Şu an benim sanat merkezimde eğitim alan çocuklarımız, konservuatuardaki liseleri bitirip lisans tahsiline geçip  Devlet Balesi'nde  sahne alabilecekler. Öğrencilerimle gurur duyorum' dedi. Geçen yılarda Isparta'yı ulusal festivallerde çok iyitemsil ettiklerini de söyleyen Nataliya Gorelova, "Tam 36 bale temsili sunduk. Değişik projelerle daha çok kez de sanatmızı icra edip ısparta'yı Türkiye genelinde en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağız" ded,.
İŞ TEKLİFLERİNİ DEĞERLENDİRMEYE BAŞLAMIŞTIM
Pandemi sürecinde yaşadığı sorunlardan ve bu olumsuzlukları nasıl atlattığını da anlatan Nataliya Gorelova, "Açıkcası bu pandemi süresinde işletmemi kutrarabilmenin imkansız olduğunu düşündüm. Bazı yurt dışı ve yurt içi teklifleri artık değerlendirmeye başlamıştım çünkü çıkışım yoktu. İşletmem her gün içeri giriyordu. Türkiyede, özel sektör ne yazık ki desteklenmedi.  Ben 13 yıl bu şehirde hizmet veriyorum başka ülkede  olsaydım bu durumda olmazdım. Çünkü pandemi sürecinde yurt dışındaki meslektaşlarımın gelirlerini hükümet karşıladı" dedi.
AYAKTA DURACAK HALİM KALMAMIŞTI
Özel işletmelerin yıllarca vergi veren ve insanlara ekmek kapısı sağlayan işletmelerin çok büyük zorluklara göğüs gerdiğini belirten Nataliya Gorelova, "Ayakta duracak halim kalmamıştı diyebilirim.  Başka şehirlerdeki meslektaşlarımla her gün konuştuk ve tüm sanat kurum sahipleri umutsuzlardı. İnanılmaz zorluklarla karşı karşıya kaldım. Çünkü  en çok güvendiğim öğrecilerimin velileri çocuklarını aniden derslerden almıştı.  Online çalışmaları bile kabul etmediler. Elbette özel sektörde çalışan velilere sonsuz hak verdim çünkü ayni sıkıntıyı pandemi sürecinde yaşıyorlardı" şeklinde yaşadığı zorlukları anlattı.
ÇOCUKLARININ EMEĞİ BOŞA GİTTİ
Pandemi döneminde mevcut öğrencileriyle durmadıklarını söyleyen Nataliya Gorelova, "Kaybeden  elbette bizi zamansız terk etmek zorunda kalanlar oldu. Çünkü, 1 yıllık boşluğu o yaşlarda her gun büyüyen ve anatomik olarak gelişen  çocuklar asla dolduramazlar ve kendi çocukları için bale geleceğini yok ettiler. Bu da onların tercihi ve saygı duyuyorum" dedi. 
DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR EDERİM
Kendisini bu zor günlerde unutmayan ve bırakmayamn insanlara teşekkür eden Nataliya Gorelova, "Baştan  hayatımın en zor döneminde beni bırakmayan, elimden tutabilen ve  'Hayır hocam, gidemezsiniz, kapatamazsınız. Burada olmalısınız. Gelecek Kuşaklara  ve Isparta'ya lazımsınız' diyerek bana telkinlerde bulunan arkadaşlarıma teşekkür ederim.  Beni  aniden online sistemle tanıştıran, bana  işimde ve çok konularda  yardımcı olan,  kendisi disiplinli ve spor geçmişi olan değerli  gencicik arkadaşım sevgili  Mücahit Burak  Uçak'a  sonsuz teşekkürlerimi sisizn aracılığınızla iletmek istiyorum.  Bazı mevcut velilerin :   hocam teksiniz ve Isparta için bir nimetsiniz. Ne olur işletmenizi kurtarın, siz düşerseniz Isparta'da tekrar böyle bir kalite yakalanamaz' demeleri bana şevk verdi. 
EKMEĞİMİ YİYENLER BANA ZARAR VERMEYE ÇALIŞTILAR
Bazı  da  ayrılan  velilerin de sadece kenarda sessizce izlediklerini söylkeyen Nataliya Gorelova, "Düşecek miyim yoksa kalacak mıyım dişye bir çok insan beni izledi. Ve çok acı ama gerçek ki yıllarca yanımda çalışan, ekmeğimi yiyen  insanlar bu pandemi boşluğundan  faydalanarak bana zarar vermeye  bile çalıştılar. benşim elimde delilleriyle mevcut" dedi.
HERŞEY YAŞADIM AMA ATLATTIM 
'Beni   bırakmayan değerli ailelere sonsuz teşekkur ediyorum' diyen Nataliya Gorelova, "İkinci Nataliya hoca Isparta'ya gelmeyecek ve rus klasik bale ekolu  artık getirmeyecek diyen veliler beni çok duygulandırdı.  Artık kötü günlerimizi atlattığımıza inanıyorum ve bu bölgede gücüm yettiği kadar  daha nice  balerinler  yetiştirip, Isparta'yı her zaman ki gibi ulusal her festivalde adını duyuracağımızdan eminim" şeklinde sözlerini tamamladı

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER