‘’DERS PROGRAMI YAPARKEN...’’

Ders programı yapmak neden önemli? Bir kere ne çalışacağını ve ne kadar çalışacağını bilmek  bir çalışma sistemi kurmak açısından önemlidir. Bu sistem kurmak hem akademik olarak gelişmeyi  hızlandırır hem de diğer aktivitelere zaman ayrılmasını sağlar. Böylece öğrenci hem ilerler hemde sosyal yaşamda başarılı olur. Sistemsiz programsız hareket etmek ileride girilecek sınavlar açısından pek sağlıklı olmaz.
9.sınıflar neyi nasıl çalışmalı?
9 sınıf konuları lisenin başlangıç düzeyidir, konular daha çok tanım ve basit işlemleri kapsıyor. Bu yüzden 9, sınıf öğrencileri konu ağırlıklı çalışma yapmalı, kavramları iyi kavrayarak ne anlama geldikleri öğrenmeli. Pekiştirme amaçlı soru çözmeli. Bu yüzden günlük 2 ders çalışmalı ve çözmeli. Bunun yanında günde en yarım saat kitap okumalı.
10.sınıf öğrencileri ise 9. Sınıfı ara ara tekrar etmeli ve 10.sınıf konularını bol soru çözerek oturtmalı.9 ve 10. sınıf konuları temel konulardır unutulmamalı. Günlük 2 ders çalışmak ve her ders için minimum  50 adet soru çözmeli.
11. sınıfların ise işleri zor. Tüm ders ve konularının tamamı AYT konularıdır. Konular tamamen bilgi içerikli. Konuyu iyi öğrenmeli ve pekiştirmeli. Bunun için günde 3 ders çalışılmalı ve en az 60’ar soru çözülmeli. Haftanın 1 günüde tekrar yapılmalı.
12. sınıflar ise yine günde en az 3 ders çalışmalı. Bol bol soru taraması yapmalı. Ne kadar çok soru çözerse öğrenci o kadar hızlanır ve de netleri yükselir. Haftalık program yaparken 1.gün konu çalışmalı ve en az 30 soru çözmeli, 2. Gün 60 ve bir ara verip 3. Gün 80 veya daha fazla soru çözmeli.
Her hafta deneme yapmalı.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER