Hasan Çelik, dava konusuna değindi:  MARKA DIŞINDA HER ŞEY AYNI

Gülbirlik, markası Rosense'nin kullandığı kutuları taklit ettiği gerekçesiyle bir markanın mahkemeye verildiği ve yargı sürecinin bir yıldır devam ettiği açıklandı. Açıklama Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik ve kurum avukatı Faik Yıldız'dan geldi.

Isparta Gül, Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Gülbirlik) Genel Müdürü Hasan Çelik ve yönetim kurulu 2021 yılı Gülçiçeği kilogram fiyatını açıkladı. Basın toplantısında bir gazetecinin, “Geçtiğimiz günlerde bir gül suyu üretimi yapan firmanın Gülbirlik tarafından neden toplatıldı? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine  Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, “Bu davanın aslı sadece renk meselesi değil. Renk meselesi de bunlardan birtanesi. Isparta’da bir sürü pembe renk var.  Dikkatlice bakarsanız, gözlemci gözüyle bakarsanız  ebatlar, kutular, kapta ağırlığı tasarım, yerleştirmeler aynı, çizgiler yazıların renk koyuluğu açıklığı her şey aynı. Bir tek fark var. Firmanın kendi markası. Bunu dışında her şey aynı. Ve bizim 6 tane bilirkişi raporumuz var. Biz onları muhatap kabul etmiyoruz. Yargıya intikal etmiş bir olaydır. Yargı kararını vermiştir. Ve yargının vermiş karara uygun olarak yapılan işlemdir” dedi.

“DAVALARIMIZ DEVAM EDECEK”

Kurum Avukatı Faik Yıldız ise konuyla ilgili mahkemenin devam ettiğini belirterek,  şöyle konuştu:

“Rosense’nin ürünleri çok başarılı olduğu için dünyada  bir marka olduğu için taklit etmeye çalışıyorlar. Taklidin bir çok zararları var. Zararların dan bir tanesi  bizim ürünümüzün dışında bizi taklit eden ürünlerin kötü çıkması halinde bizim ürünlerimize zarar veriyor. Artı bizim ticari faaliyetlerimize zarar vermekte.  Bizim sattığımız fiyatın altında satılan haksız rekabet var. 

Gülbirliğin çıkardığı ürünleri taklit ederek değil. Biz yıllardır uğraşıyoruz. Başka bir firma ürünlerimizi taklit etmişti yine mahkeme kararıyla onu durdurduk. Artık yapmıyorlar. En son ki konuyu da göz önüne  alırsak bizim gül suyu ürünümüzü bütün dünyada çok tutulan  gül suyu ürünümüzü ambalajını taklit etmiş. Bu taklit etmesi bilir kişi raporuna göre, mahkeme kararıyla sabit. Hatta beyanatını yazdığını okursanız ben tabi ki yaparım diyor yani pembe diyor. Isparta’da bir çok ürünün renkleri pembe. Pembe renge kimsenin bir şey söylediği yok ama bizim gül suyumuzu boyut olarak, miktar olarak, ambalaj olarak her şekilde taklit etmiş.  Bunun üzerine mahkeme tedbir kararı verdi. Tedbir kararı icra müdürlüğü kanalıyla yürürlüğe kondu ve arkadaşımızın fabrikasında, iş yerlerinde arama yapıldı. Bu aramalarda büyük bir miktarda bizim taklit ürünlerimiz tespit edildi. Bunlar yedi emine alındı. Arkasından davalarımız devam edecek.”

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER