'HER HURDA ÇÖP DEĞİLDİR'

İlterler Hurdacılık Sahibi Ahmet İlter, Türkiye’de demir-çeliğin en önemli hammadde kaynağının hurda olduğunun altını çizdi.

  İlterler Hurdacılık Sahibi Ahmet İlter, metal geri dönüşüm sektöründe önemli bir ekonomik değer oluşturuyor. Metal ve aksamlarının geri dönüşümünü sağlayan Ahmet İlter, depolarda bekletilen hurda demirlerin ekonomiye kazandırılmasını istedi. İnsanların depolarında, bodrumlarında ve apartman sığınaklarında geri dönüştürülebilir metal ürünleri çürümeye terk etmesinden yakınan İlter, “depolarda çürümeye terk edilen metal ürünler yastık altında bekletilen altına benzer. İkisi arasında hiç fark yok. Çürümeye terk edilen metal ürünler hurdaya verilerek ekonomiye kazandırılmalıdır. Ekonomiye dönmeyen ürünün bekletilmesi Türk ekonomisi için iyi bir şey değildir” dedi.

 Türkiye’de demir-çelik sektörünün hammaddesinin hurdacılık sektöründen karşılandığını belirten Ahmet İlter, “demir-çelik imalatı yapan fabrikaların en önemli hammadde kaynağı hurdadır. Bizlerin toplayıp gönderdiği hurdalar demir-çelik olarak imalatı yapılıyor. Türkiye’de yetmeyince hurda ithalatı yapılıyor. Türkiye, hammadde konusunda hurda ile kendisine yetemiyor. Şu an hurda ithal eden bir ülkeyiz. Hammaddenin yüzde 70’i ithalattan karşılanıyor. Almanya, Ukrayna, Türki cumhuriyetleri gibi ülkelerden hurda satın alınıyor” diye konuştu.

İHTİYACINIZ İÇİN ÇOK

EKONOMİK ÇÖZÜMLER

 

40 yıllık işletme İlterler Hurdacılık, Gül Küçük Sanayi Sitesi yanındaki Hurdacılar Sitesi’ndeki 3 bin m2’lik sergileme alanında 2.el pazarı kurdu. Kullanılabilir 2. el, ikinci kalite sıfır ürünler daha ucuza temin edilebiliyor.

Türkiye’de olduğu gibi Isparta’da da hurdacılık sektörü büyüyor. Türkiye’de ‘sıfır atık’, ‘geri dönüşüm’ gibi kavramların daha da bilinir hale gelmesi, bu alanda atılan adımlar artık hiçbir şeyin çöp olmadığı gerçeğini öğretti.

Yıllardır var olan ancak son zamanlarda değeri ve önemi bilinen hurdacılık sektörü ihtiyaç olan birçok üründe ekonomik çözümler sunuyor.

BABA MESLEĞİNİ SÜRDÜRÜYORLAR

Isparta’da 40 yıldır özellikle metal alanında hurdacılık faaliyeti gösteren İlterler, 2.el pazarı ve birçok ürün çeşidi ile dikkat çekiyor. Hurdacılar Sitesi’nde 3 bin m2’lik sergileme alanına sahip olan İlterler Hurdacılık, metal, saç, boru ve birçok üründe ihtiyacı oldukça ekonomik fiyatlarla giderebiliyor. Hurdaya ayrılan otomobillerin parçaları ile bulunamayan ya da çok pahalı olan bir çok ürün temin edilebiliyor.

1970’lerde sokaklarda hurda toplayarak çalışmaya başlayan babaları Ramazan İlter’in mesleğini devam ettiren Mehmet-Ahmet İlter kardeşler, Hurdacılar Sitesi’nin öne çıkan işletmesinin sahipleri. 3000 m2’lik hurda alım, işleme, presleme ve yükleme tesisine sahip olan İlter kardeşlerin, en önemli açılımı 2. El hurda pazarı oldu. Kullanılabilir nitelikteki 2. El ürünler, 2. Kalite sıfır ürünler ile birçok ihtiyacı karşılayacak ürün yelpazesine sahip olan İlterler’in hedefi, Burdur’da ve Isparta’nın tüm ilçelerine yayılmak.

İKİNCİ EL PAZARINA BAKMADAN KARAR VERMEYİN

İlterler Hurdacılık sahiplerinden Ahmet İlter, 2. El pazarının 3 bin m2’lik alan içerisinde olduğunu söyledi. Boru, profil, saç, pvc, otomobil parçaları ve birçok ürünün 2. El pazarında satışa sunulduğunu anlatan İlter, “burada çok değerli hurdaları satışa sunuyoruz. Yerimiz geniş. Her an her şey bulanabiliyor. Burada ikinci el ürünlerin yanı sıra, ikinci kalite dediğimiz sıfır ürünler de bulunuyor. Bu ürünleri buradan ekonomik olarak almak mümkün. Alanımız çok büyük. 3 bin m2’de birçok ürünümüz var. Hurda araçlarımız var. Burada bulunamayan, bulunsa da çok pahalı olan oto parçalarını gelip, alabiliyorlar. Hurda pazarımız Gül Küçük Sanayi yanında” diye konuştu.

DEPO YAPIP, KİRALAYACAĞIZ

Ahmet İlter, şirket olarak depo yapım ve kiralama işi da yaptıklarını söyledi. Kendilerine ait arsa üzerinde 500’er m2’lik depolar yapıp, kiralayacaklarını anlatan İlter, “şu anda 2 depomuzun yapımına başlıyoruz. Bitirdikten sonra kiralayacağız. Depo ve sergileme alanı olarak kullanılabilecek. Arsalarımız var, depo yapımına devam edeceğiz” diye sözlerini tamamladı.

HURDA TİCARETİ İLE EKONOMİYE DEĞER

40 yıldır hurdacılık yapan İlterler Hurdacılık, 3 bin m2’lik toplama alanında ayda 1000 tona yakın metal hurda işliyor.

 Baba mesleği hurdacılığı profesyonel bir şekilde yürüten Ahmet-Mehmet İlter kardeşler, metal hurda ticareti ile Isparta ekonomisine değer katıyor. Metal adına her türlü hurda alımı yapan İlter kardeşler, Türkiye’nin metal geri dönüşümü için gerekli olan hurda ihtiyacına bir nebze de olsa katkı sağlıyor.

İlterler Hurdacılık sahiplerinden Ahmet İlter, babaları Ramazan İlter’den devraldıkları mesleği büyüterek devam ettiklerini söyledi. 2006 yılından bu yana Gül Küçük Sanayi Sitesi yanındaki Hurdacılar Sitesi’nde faaliyet gösterdiklerini anlatan İlter, 3 bin m2’lik alanda toplama, işleme ve paketleme yaptıklarını bildirdi. Her türlü metalı işleme, presleme ve ayrıştırma yaptıklarını kaydeden İlter, hurdaları geri dönüşüm için İzmir ve İstanbul’daki fabrikalara sattıklarını söyledi.

6 kişiye istihdam sağlayan İlterler’in makine parkında pres makinesi ile ahtapot yükleme bulunuyor. Ahmet İlter, Türkiye’de geri dönüşümün öneminin artmasında memnuniyet duyduklarını belirterek “insanlarda bilinç artıyor. Her türlü hurdayı getirip, satıyorlar. Bunun yanında çöpe giden hurdalar da var. Tam ayrıştırma henüz yapılamıyor. Evlerde ayrıştırma yapılarak hurdalar ekonomiye kazandırılmalı. Türkiye’de hurda yetersizliği nedeniyle ithalat yapıyor. Bu ekonomimiz için bir kayıp” diye konuştu. Ahmet İlter, İlterler Hurdacılık olarak yıkım ve kalorifer kazanı söküm işi de yaptıklarını bildirdi.

HURDA METAL GERİ DÖNÜŞÜM ENDÜSTRİSİ HIZLA BÜYÜYOR

Isparta’nın köklü geri dönüşüm şirketlerinden İlterler Hurdacılık sahiplerinden Ahmet İlter, sektörle ilgili bilgiler verdi. Sektörün giderek büyüdüğünü kaydeden İlter, şöyle dedi:

“Hurda metal geri dönüşüm endüstrisi çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Miktar olarak en çok geri dönüştürülen metallerin bazıları aşağıdaki gibidir;

• Hurda Demir

• Hurda Çelik

• Hurda Bakır

• Hurda Pirinç (Sarı)

• Hurda Alüminyum

• Hurda Çinko

• Hurda Paslanmaz Çelik

• Hurda Kurşun vb.

Metal hurda sektörü geniş ve karmaşık bir sektördür. Ciddi ölçüde çeşitliliğe sahip, kolayca anlaşılmayan ve çok geniş bir kaynağa sahip hurda metaller, demir-çelik sektörünü beslemektedir.

Metal geri dönüşümü, toplama, sınıflandırma, kırma-kesme-parçalama, taşıma-boşaltma, balyalama, presle sıkıştırma, yeniden kullanım amacı ile tamir etme, ergitme, pişirme, rafinasyon, kimyasalların kullanımı, şekillendirme vb. işlemlerin olduğu birçok adımlı işlemler dizisidir.”

İLETİŞİM KANALLARI

İlterler Hurdacılık

Bozanönü Yolu, Gül Küçük Sanayi Sitesi altı

TEL: 0533 643 13 51

 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER