ISPARTA’DAN ‘’KIDEMİME DOKUNMA’’ SESLERİ

Salgın koşullarında işsizlikle mücadele böyle olmaz

Türk-İş’in 81 İlde Düzenlediği Basın Açıklamasından “Kıdemime Dokunma” Sesleri Yükseldi. Isparta’da  “Kıdemine Dokunma” toplantısına Türk İş Temsilcisi ve TES-İş Şube Başkanı Osman Korkmaz, Belediye İş Sendikası Başkanı Cemal Kurt, Isparta Teksif Sendikası Şube Başkanı Mehmet Emin Akkaya; Çimse İş Sendika Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Koçak Tok, Ağaç İş Sendika Başkanı Aziz Erarslan, Sağlık İş Başkanı Ali Kurt ve Karayolları İl Temsilcileri  katıldı.
Konuyla ilgili basın açıklamasını Türk İş Temsilcisi Osman Korkmaz yaptı. 
Geçen hafta TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülen torba kanun teklifi ile bizlerin yıllardan beri karşı durduğu esnekleşme ve güvensizleştirme konuları tekrar gündeme geldi.
"İstihdam paketi” adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir.
25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere "istihdam kolaylığı sağlayacağı” iddia edilen düzenleme, aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve İhbar tazminatı gibi İşçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt üstü olmasına neden olacaktır.
Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimize hem de çocuklarımıza çok büyük kötülük yapmış oluruz.
İşverenlerin isteklerinin bizim aleyhimize olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik. Bu gidişe dur dememiz gerekiyor.
İşsizlik Sigortası Fonu, İşvereni teşvik fonuna dönüşmüştür. Meclisten geçen sözüm ona İstihdam paketi, işverenlere teşvik muafiyet af getirmektedir. İşçinin emeği sermayenin sömürüşüne bırakılmaktadır.
Türk-İş yıllardan beri, esnekleşme, güvensizleştirme ve kuralsızlaştırmaya karşı verdiği mücadeleyi ayıl kararlılık ve azimle sürdürmektedir.
Salgın koşulları fırsata dönüştürülmek istenmektedir. Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır: Yapamayacaksınız yaptımayacağız! 
Hükümetin uygulaması gereken öncelikli politika kayıt dışı çalışmayı önlemektir. Ülke ekonomisi ve İşçiler, kayıt dışı çalışmadan dolayı ağır bedeller ödemektedir.
Kayıt dışılığa dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalıdır.
Kayıt dışı istihdamla ülke büyük bir gelir kaybına uğramaktadır,
Arkadaşlar,
Salgın koşullarında işsizlikle mücadele böyle olmaz.
İstihdamı artıracağız deyip işçiler güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkûm edilemez!
İşçiler zorla ücretsiz İzne çıkarılarak, günlük 39 TL İle yaşamak zorunda bırakılamaz!
Sosyal diyaloğun içini boşaltarak iş barışı sağlanamaz!
İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları beklenerek işsizlikle mücadele edilmez!”

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER