ISPARTA’NIN GİZLİ CENNETİNDE ASIRLIK GELENEK

Yenice ve Dere hudutlarına giren bahçelerde kestane hasadı başladı. Diken içerisinden rüzgarın etkisiyle düşen kestaneler toprağa gömüldükten 1 ay sonra çıkarılacak.

 AK Parti İl Başkanı Osman Zabun, hafta sonunu Yenice’deki kestane bahçelerinde geçirdi. İbrahim Topkaya’ya ait kestane bahçesini ziyaret eden Zabun, kestane ayıkladı.

Isparta’nın yeşillikler içerisindeki 2 mahallesi Yenice ve Dere. Isparta’nın ilk mahallelerinden olan Dere ve Yenice’de doğa içinde kırsala yakın yaşam hala devam ediyor. Isparta’nın gizli cenneti, kestane bahçeleri Yenice ve Dere Mahalleleri hudutları içerisinde. Asırlık kestane ağaçlarının olduğu bahçelerde her yıl ekim ayında hasat şenliği yaşanıyor. Bahçeler vatandaşlarla doluyor, kestane toplama, dikenden ayıklama ve kestane mangallar yapılıyor.

Yenice ve Dere Mahalleliler, yılda bir kez hasadı olan kestaneyi toplamak için bol rüzgarlı günleri bekliyor. 5 Kasım’a kadar süren kestane hasadı kapsamında ağaç altına düşen kestaneler tek tek toplanıyor. Dikeni ile birlikte düşen kestaneler ise içinden alınıyor. Sonraki işlem ise kestanenin boyuna göre ayrıştırılması. En önemlisi, kestaneye lezzet veren asırlık gelenek toprağa gömme. Kestanelerin neminin gitmesi ve daha lezzetli olması için toprağa gömme işlemi yapılıyor. Kestaneler 1 ay sonra topraktan çıkarılıp, lezzetle yeniyor.

AK Parti İl Başkanı Osman Zabun, bazı il yöneticileri ile birlikte Pazar günü Yenice’deki kestane bahçelerini gezdi. İbrahim Topkaya’nın bahçesine misafir olan Zabun ve beraberindekiler kestane ayıklama işine yardım etti. İl Başkanı Zabun, kestane bahçelerinin mutlaka korunması gerektiğini ifade etti.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER