ISPARTA’NIN YILLARDIR DİLE GETİRDİĞİ KONUYA NİHAYET ANTALYA DA DESTEK VERDİ ISPARTA HAVALİMANI...

Isparta, Şükrü Başdeğirmen’in ITSO Başkanı olduğu dönemde de şimdi Mustafa Tutar’ın döneminde de Süleyman Demirel Havalimanı’nın kargo taşımacılığına açılmasını istedi. Bu konu yıllarca dile getirildi. Isparta’nın talebine nihayet Antalya’dan destek geldi. ATSO Meclisi’nde İsparta S.D Havalimanı’nın kargo taşımacılığına açılması istendi.

 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun katılımıyla videokonferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun yer aldığı toplantıda Batı Akdeniz Bölgesi ile ilgili önemi konular gündeme geldi. Bu konuların başında ise meyve, sebze, kesme çiçek gibi bölgenin üretim potansiyelinin fazla olduğu ihracat ürünleri konuşuldu.

Bu dönemde G20 ve Dünya Ticaret Örgütü gibi kuruluşlarla yaptıkları temaslarda ticaretin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söylediklerini belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Özellikle lojistik konusundaki engellerin kalkması konusunda, tedarik zincirlerinin engellenmemesi, kargo trafiğinin sürdürülmesi, uluslararası taşımacılığın normal seyrinde devamı için yoğun çaba sarf ediyoruz” dedi.

Bu konuda Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin de Bakan Çavuşoğlu’na Isparta’yı yakından ilgilendiren önemli bir öneride bulundu.

Batı Akdeniz bölgesinde yetişen ürünlerin ihracatı için hava kargonun daha fazla geliştirilmesi gerektiğine dikkat çeken ATSO Başkanı Çetin, Isparta Süleyman Demirel Havalimanının kargo merkezi gibi değerlendirilebileceğini söyledi. Çetin açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Batı Akdeniz bölgesi olarak, meyve sebze, kesme çiçek gibi ihracatta hava kargoyu daha fazla geliştirmeliyiz. Isparta havalimanını kargo merkezi gibi değerlendirebiliriz. İhracatta önemli bir sorun Antalya limanı maliyetleriydi, yoğun çabayla bir miktar indirim sağladık, ama halen bu konuda yakınmalar vardır. İhracatta bir önemli konu da yurtdışındaki ticaret müşavirlik hizmetlerinin güçlendirilmesidir, bu konuda gelişmeler oldu, ama müşavirliklerimiz çok daha güçlü hale gelmelidir.”

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER