ITSO’DAN BÜROKRASİDEN DERTLENEN YATIRIMCILAR İÇİN YATIRIM DESTEK OFİSİ

ITSO Başkanı Mustafa Tutar, yeni yatırım ya da ek tesis yapmak isteyen iş dünyasının bürokrasideki işlerini hızlandırmak ve kolaylaştırmak için oda bünyesinde yatırım destek ofisi kuracaklarını açıkladı.
AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel’in ITSO’da düzenlediği tarım ve hayvancılık sektör toplantısında iş dünyasın bürokrasiden yakındı. Tarım ve hayvancılık sektöründe yatırım yapmanın çok zorlu olduğunu belirten iş insanları, kamu, kurum ve kuruluşlardaki görevlilerin yatırımcıların işlerinin görülmesinde daha çözüm odaklı yaklaşması gerektiğini ifade ettiler.
 
OTURDUKLARI KOLTUĞU VERMELİLER
 
Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar, iş yapacak insanların bürokraside çok zaman kaybettiğini belirterek “Biz tüccar zihniyetindeyiz. Hemen olacak, hızlı olsun istiyoruz. İşimizi hızlı yapıyoruz. Ama işlerimizde bürokrasiyi aşamıyoruz. Bürokrasi yatırımcıya engel oluyor. Devlet kurumundaki kişi oturduğu koltuğu yatırım yapacak kişiye verip, çayını-kahvesini söylemeli” dedi.
 
BÜROKRATİK KOŞULLAR ŞEVKİMİZİ KIRIYOR
 
Isparta’da yumurta tavukçuluğu sektöründe faaliyet gösteren Kadın Girişimci Tülin Şahin de bürokrasiden şikayet etti. Günde 190 bin adet yumurta üreten Şahin, “İnsan ihracata girdiği zaman girdi maliyetlerini düşürmek istiyor. Bunun için yeni yatırımlar yapmak zorundasınız. Güneş Enerji Sistemi kurmak istedik. Zorlu ve uzun bir süreçten geçiyorsunuz. Bağlantı anlaşmasını yapıyorsunuz sonra sizin önünüze gelen harç maliyeti çok yüksek oluyor. Isparta için yatırım yapmak için geldik. Bürokratik konulardan hepimiz şikayetçiyiz. Engeller var, işin çözümü noktasında yardımcı olmuyorlar” diye konuştu.
 
ITSO, YATIRIM YAPACAKLARIN
İŞLERİNİ KOLAYLAŞTIRACAK
 
Konuşmaların daha çok bürokratik şikayetler üzerinde yoğunlaşması üzerine söz alan ITSO Başkanı Mustafa Tutar, önemli bir çalışma başlattıklarını açıkladı. Tutar, “Üyelerimizin yatırım konularında zorluk çektiğine şahit oluyoruz. Biz oda olarak bu konuda bir çalışma yapmak istiyoruz. ITSO bünyesinde yatırım destek ofisi kuruyoruz. Yatırım yapacak üyelerimizin ya da ek tesis yapacaklara yardımcı olmak, kamu, kurum ve kuruluşlardaki işlerinde onlara rehberlik etmek istiyoruz. Bazı prosedürlerin kolay aşılmasını sağlamak istiyoruz. Yatırım yapacak yada ek tesis yapacak kişinin işini kolaylaştırmak istiyoruz” dedi.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER