Kalp Sağlığı Için Düzenli Egzersiz

Özel Davraz Yaşam Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Öztürk, düzenli egzersizin kalp rahatsızlığına olan faydalarını son32’ye anlattı. Düzenli egzersiz yapan bir kişide risk faktörlerinin azaldığını belirten Uz. Dr. Mehmet Öztürk, şöyle konuştu:

 

HAFTADA 3-4 KEZ YÜRÜYÜŞ

 

“Düzenli egzersiz kalp sağlığı için çok önemlidir. Hastalarımızdan düzenli egzersiz yapmasını istiyoruz. Haftada en az 4-5 kez 30-40 dakikalık hafif tempolu yürüyüş öneriyoruz.En iyi egzersiz tempolu yürüyüş olup kalp yağlarını, tansiyonu ve şekeri düzene sokar, kalp ritmini düzenler. Egzersiz ile ritim bozuklukların düzelebilir.Tercih ettiğimiz egzersiz aerobik egzersiz dediğimiz ;yürüyüş ,koşu ,bisiklet ve yüzme gibi egzersizlerdir.Dirençli egzersizler (ağırlık kaldırma vb.)kalp sağlığı açısından uygun değildir.Normal sağlıklı bireyler 220-yaş formülüyle hesaplanan maxımum kalp hızının %40’ı ile %80’i arasında kalp hızına ulaşacak tarzda egzersiz yapmalılar.Ağır yarışmalı sporlara katılacaklarda spor öncesi kardiyolojik muayeneden geçmelerini öneriyoruz.

 

RİSK FAKTÖRLERİNİ AZALTIYOR

 

Düzenli egzersiz kalp hastalıklarının gelişmesini erteler. Risk faktörlerini azaltır. Kalp hastası olsun ya da olmasın herkese egzersizi öneriyoruz. Kalp hastaları kardiyoloji uzmanı önerisiyle egzersiz yapmalılar. Ancak düzenli egzersiz yaparken ağır tempolu sporlardan kaçınılmalıdır. Hafif tempolu yürüyüş en doğrusu olandır.

 

TUZ KULLANIMI AZALMALI

 

Egzersiz yanında tuz kısıtlaması, diyet de çok önemli. Ama risk faktörlerini azaltmak için egzersiz en önemlilerinden birisi. Egzersiz ile yaşam tarzı değişikliği olması gerekiyor.

 

KALP HASTALIĞI GENÇ YAŞLARA DOĞRU İNİYOR

 

Kalp hastalığı yaşının daha da genç yaşlara doğru indiğini gözlemliyoruz. Damar sertliği çocukluktan itibaren olabiliyor. Bunun yanında stres faktörleri, fast-food alışkanlıkları ve düzensiz beslenme kalp hastalığını hızlandırıyor. Eskiye göre genç hastalarda kalp hastalıklarında artış var. Çünkü beslenme tarzı değişti, fast-food tarzı yiyecekler , sedanter yaşam ve aşırı tuz kullanımı kalp rahatsızlıklarını artırıyor. Teknolojik imkanların gelişmesi ile hareketsiz yaşam arttı.”

 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER