Karpuz Çeşmesi’nin Sırrı Nedir?

Isparta Belediyesi’nin Karpuz Çeşmesi’ne Andık Deresi’nden 2600 metre menba suyu getirme çalışması unutulan bir tarihle yüzleşmemize neden oldu. Karbuz diye söylenen çeşmenin gerçek adı Karpuz. Üzüm Pazarı eskiden Karpuz Pazarı olduğu için çeşme o mevkide Halil Hamid Paşa tarafından yaptırılmış. 1194 yılında üzerine asılan kitabe kayıp.

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, K32’nin canlı yayınında Karpuz Çeşmesi ile ilgili müjdeli bir haber verdi. Başkan Başdeğirmen, Isparta Belediyesi, Karpuz Çeşmesi’ni eskiden olduğu gibi buz gibi akan menba suyu ile buluşturma çalışması başlattığını canlı yayından açıkladı. Belediye Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü, Andık mevkiinden 2600 metre uzunluğunda özel hat çekerek Karpuz Çeşmesi’ni eskiden olduğu gibi kaynak suyu ile buluşturacak.

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in bu açıklaması sonrasında Isparta unuttuğu bir tarih ile yeniden yüzleşti. Karpuz Çeşmesi’nin suyu diğer kaynaklarla karışınca uzun yıllardır çok ilgi görmüyor. Çeşmenin adı konuşulmuyor bile. Başdeğirmen’in açıklaması ile Isparta önemli bir değerini hatırladı. Karpuz Çeşmesi yeniden şehrin gündemine girdi.

sukru-basdegirmen-ozel.jpg

Tarihçi-Yazar Ömer Uyar, Karpuz Çeşmesi’nin adının halk tarafından ‘karbuz’ diye yanlış tanımlandığına dikkat çekti. Çeşmenin gerçek adının KARPUZ olduğunu belirten Uyar, çeşmenin adını o zaman Üzüm Pazarı’nın karpuz pazarı olmasından kaynaklandığını anlattı. Böcüzade’nin Isparta Tarihi eserinden faydalanarak açıklamalarda bulunan Uyar, Karpuz Çeşmesi’nin Halil Hamid Paşa tarafından yaptırıldığını açıkladı. Uyar, kaynaklardan yararlanarak şu bilgileri paylaştı:

Her çeşme gibi Karpuz çeşmesinin de bir öyküsü vardır. İlk yapıldığı yer, Mimar Sinan camisine doğru, Kaymakkapı’nın batısnda, eski Hindi pazarı, sonraki yıllardaki adıyla Karpuz Pazarının olduğu yerdir. Kitabesinde yer alan “Bağı cenana döndü pazarü Hindüvane” bunu anlatır.

Isparta’ya su getiren Keçeci Hacı Mustafa Ağa tarafından Halil Hamid Paşa adına yaptırılmıştır. Masrafları Halil Hamid paşa tarafından karşılanmıştır.

Sadrazam Halil Hamid Paşa’nın reisülküttab (Dışişleri Bakanı) olduğu yıllarda Hicri 1194, Miladi 1780 yılında yapılmıştır.1914 yılında yıkılmış, daha sonra aynı yerine dört cepheli ve dört musluklu olarak tekrar yapılmış ve eski kitabesi yerine konulmuştur. Böcüzade, Isparta Tarihi kitabında bunu anlatır.

f09f004f-f141-40c0-82d5-ace27f09cd6d.jpg

Bugün halâ suyu akan çeşmenin hem yeri hem adı değişmiştir. Bilgisiz birileri çeşmenin adını KARBUZ olarak yazmışlar ve çeşmeyi sıradanlaştırmışlardır.

Daha da önemlisi, çeşmenin kitabesi ortada yoktur. Elimizde kitabenin 1930’ larda Halkevinde korunduğuna dair bilgi olmasına rağmen ne bilen vardır ne de gören. Bildiğimiz; sülüs bir yazı ile yazılmış 32 cm.ye 46 cm. mermer bir kitabe olduğudur.

Kitabenin metni şöyledir.

Yaptı Hamid efendi ani reisi küttap

Bir nev eser bu yerde lillâh teşnegâne

Bu ab saf olunca manendi Fevzi cari

Bağı cenana döndü pazarü Hindüvane

Dad oldu revanı,hâm yazdı bu resme tarih

Bu çeşmei mübareke heran ola revan.

1194”

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER