Kaybedilen Tarih Tarihin Izinde

Uluborlu Belediye Başkanı Mehmet Ünverdi, tarihe önem veren bir yönetim tarzı benimsiyor. İlçede Selçuklular ve Osmanlı döneminden kalma eserlerin ayağa kaldırılması ve kimlikli şehir altyapısının oluşturulması amacıyla bir dizi çalışma yürüten Ünverdi, yeni eline geçen 1951 yılına ait mecmuada okudukları karşısında hayrete düştü. Ünverdi, Uluborlu’nun Roma İmparatorluğu döneminde çok önemli merkezlerinden birisi olduğunu ancak bu tarihi değere sahip çıkılamamasından yakındı. Roma dönemine ait eserlerin varlığına ilişkin bilgiye yeni eline geçen1951 tarihli mecmuadan  ulaştığını anlatan Ünverdi, “1951 yılında çıkarılan bir mecmuada Uluborlu’da kalan eserlerden bahsediyor. Kimlikli şehir oluşturma adına çok önemli fırsatlar kaçırılmış. Biz şimdi Uluborlu tarihinin peşine düştük. Bazı eserleri tescillettirip Uluborlu’nun tarihi değerini ortaya koymak istiyoruz” dedi.

4b67a90b-c8bf-418e-8c16-2fce6aad5042.jpg

1951 yılında yayınlanan Bizim Uluborlu adlı mecmuada ilçedeki eserlere ait şu bilgiler veriliyor:

Etilere ait eserler

Mağara, işlenmiş büyük taşlar, oluklu sütun kırıkları

Romalılara ait eserler

Ogüst vasiyetnamesi (1932’de Afyon müzesine nakledilmiştir)

Roma krallarından Tiberyüs, Karakallanın heykellerine ait kitabeler, lahit kapakları, 2000 yıldır bozulmadan akan bahar çeşmeleri, virjini mübedi harebeleri, Büyük İskenderin Psiyanın merkezi olan  Zagolosos şehrini fethe giderken ziyaret edip, kurbanler kestirdiği mabet harabeler.

SELÇUKLULARA AİT ESERLER

Alaettin Camii, minaresi ive kitabesi, Gazalettin Kılıçarslan kitabesi, büyük çeşmedeki Sultan Keykavus kitabesi ve taş medresesi, Balta Hamamı, iki lüleli çeşme ve kemeri, Ahi Dede çeşmesi ve kemeri, Büyük ve Küçük Köprü mahallelerindeki dar kemer ve köprüler, Abdülkerim ve İshak Paşa Camileri, Karabey Hamamı ve çeşmesi, Ahi Bahattin Mahallesinde fetih  sırasında şehit düşen yedi kardeşin türbeleri.”

alaotula.jpgmermer.jpguluborlu-2-001.jpg

 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER