Kentsel Dönüşüm Ile Hedefi:  Küçük Paris

 

Keçiborlu Belediyesi, Kentsel Dönüşüm Yasası'nın sunduğu imkanlardan faydalanıp 7 yılda ekonomisi 800 milyon TL değerinde olan 4500 konutluk yenilenme projesi programladı. Belediyeye yıllar önce miras olarak kalan kükürt sahası dev projenin temelini oluşturuyor.

 

Isparta mimarisinde

488 konutluk proje 

​Keçiborlu Belediyesi'nin tapulu malı olan kükürt sahası üzerinde TOKİ'ye kat karşılığı usulü ile yaptıracağı 481 dairelik proje, ilçede gelecek 7 yılda kendisini gösterecek büyük bir dönüşümün temeli olacak. Belediye, bu projeden elde edeceği 25 milyon TL değerindeki ekonomik kazanım ve rezerv alanı imkanı ile ilçe merkezinde ada bazlı kentsel dönşüüm yapacak.

 

 

​Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkartılan ve işin uzmanları tarafından Cumhuriyet döneminin en önemli yasası olarak nitelendirilen Kentsel Dönüşüm Yasası'nın önemini ve ruhunu çok iyi anlayan yerleşim yerlerinden birisi de Keçiborlu. AK Partili Yusuf Murat Parlak'ın 3.5 yıldır başkanlığını yürüttüğü Keçiborlu'da kentsel dönüşüm adına çok önemli bir çalışma başlatıldı. Keçiborlu Belediyesi, 7 yılda ilçe merkezini yenileyip, Atatürk'ün trenle geçerken söylediği gibi 'Küçük Paris' yapmak istiyor.

KÜKÜRT SAHASI

KEÇİBORLU'YU

DÖNÜŞTÜRECEK

​Keçiborlu Belediye Başkanı Yusuf Murat Parlak, ilçe belediyesine yıllar önce kazandırılan eski Kükürt Fabrikası sahasında uygulanacak konut projesinin sıradan bir TOKİ çalışması olmadığının altını çizdi. Belediyeye ait olan kükürt sahası üzerinde uygulanacak projenin mimari çalışmasının bizzat kendisi tarafından yaptırıldığını hatırlatan Parlak, "TOKİ'de örneği yoktur. Biz mimari projeyi Belediye olarak üstlendi. TOKİ Başkanımızdan kükürt sahası üzerinde yapılacak konutların mimarisini Belediye olarak hazırlanması için izin aldık, destek aldık. Yaptığımız çalışma sonucunda kükürt sahası üzerinde Isparta evleri mimarisinde 488 konutluk bir proje oluşturduk. Projemiz çok beğenildi. Kendisine has, mahalle kültürünü yansıtan projemiz kabul gördü. Belediyemize TOKİ tarafından proje ödeneği gönderildi. Şimdi uygulama aşamasında arsamızı TOKİ'ye devrettik" dedi.

KEÇİBORLU'DAKİ SIRADAN

BİR TOKİ PROJESİ DEĞİL

​Kükürt sahası üzerinde TOKİ'nin 481 adet Isparte evleri mimarisinde konut yapacağını anlatan Belediye Başkanı Parlak, projeye sıradan bir ev projesi olarak bakılmamasını istedi. Keçiborlu'da kentsel dönüşümün startını kükürt sahası TOKİ projesi ile verdiklerini kaydeden Parlak, şöyle konuştu:

​"Burada kafamızda oluşturduğumuz büyük projenin startını veriyoruz. Keçiborlu Belediyesi tapulu arsası üzerinde 481 konut inşa edilecek. TOKİ buraları satışa sunacak. Kat karşılığı usulu olduğu için Belediyemiz için de ekonomik kazanç olacak. 25 milyon TL'ye yakın bir ekonomik kaynak oluşturuyoruz. Daha önemlisi gelecekte yapacağımız kentsel dönüşüm çalışmaları için rezerv alanı oluşturuyoruz.

HAK SAHİPLERİNE 3 AYRI

ALTERNATİF SUNACAĞIZ

​TOKİ evleri tamamlandıktan sonra Belediye hizmet binamızın önünden geçen yolun bulunduğu adada bir çalışma yürüteceğiz. 50 bin m2'lik alan içerisinde 288 adet yapı bulunuyor. Bir kısmı işyeri, bir kısmı konut. Bu adada uygulayacağımız kentsel dönüşüm için hak sahiplerine yönelik alternatif tekliflerimiz olacak. Paramız var, rezerv alanımız var ya da 'başka yere taşın yerinde dönüşüm imkanı'ndan faydalan diyeceğiz. 3 ayrı seçeneğimiz var. Alternatifli tekliflerimiz olacağı için sıkıntılı bir dönüşüm süreci yaşanmayacaktır. Kentsel dönüşüm ile 6'şar katlı binalar, altında işyeri yapacağız. 8 metrelik yolu, 25 metreye çıkaracağız. 500 yeni konut yapacağız.

KÜÇÜK PARİS: KEÇİBORLU

​Bu çalışma tamamlındaktan sonra da 3.etap kentsel dönüşüm alanına gireceğiz. O da ilçemizin içinde 50 bin m2'lik bir ada. Orada da 300'e yakın yapı var. Orada da aynı usu ile kentsel dönüşüm yapacağız. Keçiborlu'da kentsel dönüşüm programımız 7 yıl, 3 etaplık bir proje. Toplamda 1500 yeni konut yapmayı hedefliyoruz. Ekonomik değeri 800 milyon TL'nin üzerinde. Bizim şansımız kükürt sahasının varlığı ve buradan elde edeceğimiz ekonomik değer. Biz Keçiborlu'yu yenileyeceğiz. İlçemiz Küçük Paris yapma hedefindeyiz. Kükürt sahası üzerinde yapacağımız 481 daireyi Isparta evi mimarisinde yapıyoruz. 2.etap adada Osmanlı mimarisini, 3.etapta da modern mimariyi uygulayacağız. Böylece Keçiborlu, Küçük Paris olacaktır. İlçimize bir ruh katacağız. Mimari kimlik katacağız. İnsanlar Keçiborlu'yu görmek için gelecek. İnşallah bu hedefimize 7 yıllık süre içerisinde ulaşacağız."

 

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan Son 32 sorumlu tutulamaz. (Bkz. Kullanım Şartları ve Gizlilik İlkeleri) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER