KREŞLERDE ÖZLEM BİTİYOR EĞİTİM TELAFİ EDİLEBİLİR ÖNCE SAĞLIK

Kreş ve gündüz bakımevleri bugünden itibaren faaliyete geçiyor. Kreşler, yeniden çocuk sesleriyle şenlenecek. Kreş sektörü temsilcisi Kadın Girişimciler İcra Kurulu Üyesi Zeynep Vurupalmaz, “her şey daha güzel olacak” dedi.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı kreş ve gündüz bakımevlerinde eğitim kaldığı yerden devam ediyor. Bugün itibariyle kreşlerde tedbirli olarak eğitim-öğretim faaliyetleri başlayacak. Isparta Belediyesi, ilimizdeki tüm kreşleri dezenfektasyondan geçirecek.
Kreş sektörü temsilcisi ITSO Kadın Girişimciler Kurulu İcra Kurulu Üyesi Zeynep Vurupalmaz, koronavirüs sürecinde kreş ve gündüz bakımevleri sektörünün yaşadığı sorunlarla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: 
“Ülkemiz sancılı bir dönemden geçiyor. Kamu ve özel sektör çok güzel tedbirler aldı. Biz de vatandaş olarak alınan kararlara uyuyoruz. İlimizde valiliğimiz, belediyemiz tümü üzerine düşen sorumluluğu titizlikle yerine getiriyor. Biz de uyum sağlıyoruz. İnsanlarda rehavet var, her şey bitmiş gibi yaşanmaya başlanıyor. Bu beni endişeye sürüklüyor. Asla negatif bir tutum içerisinde değilim. Her şeyin güzel olacağına inanıyorum.
16 MART’TA ARA VERİLDİ
16 Mart’ta eğitime ara verildi. 15 yıldır her gün işine gidip, çocuklarla vakit geçiren insanlar olarak manevi yönde boşluğa çıktık, maddi yönde zorlandık. Önlemlerimizi almıştık ama hazıra dağ dayanmıyor. Uzun bir süreç oldu. 16 Mart’ta kapandıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü çalışanlarımızı bizlere çok güzel rehberlik yaptılar. Bakanlık ile bizim aramızda köprü oldular. Bizim sektörümüzü çok iyi yönettiler. Zor ve belirsizliğin hakim olduğu dönemde bazı öngörüler yaparak önlemler almıştık. Ama sektörel anlamda zorluklar yaşıyoruz. 
Velilerimizden şunu rica ediyorum. Bu süreç çocuklar için de bir travma. Onların da bu süreçte yıpranmadan, yara almadan atlatmalarını temenni ediyorum. Sektörümüz sancılı bir süreç geçiriyor. Ben kendi adıma çalışanlarımın hiçbirini mağdur etmeyecek titizlikle davrandık. Çünkü onlar da bizim ailemiz. Onların mağdur olması bizi üzer. Bu süreci minimum mağduriyetle geçirmeleri bizi mutlu eder. Devletimizin desteklerinden faydalandık. 
BİRÇOK ŞEY TELEFİ EDİLEBİLİR
Çocuklarımızla ilgili de bu süreci onlara çok iyi anlatılması gerekiyor. Eğitim yaşanılarak, yaşanarak, oyun yoluyla öğretiliyor. Bizim yaş grubumuzda bu böyle. Diğer yaş gruplarında da çocuklar adına çok büyük kaygılar taşınmaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü eğitimde bir çok şey telafi edilebilir. Ama hastalığın telafisi olamayabilir. 
Biz kurum olarak velilerimizle watsap gruplarımızla görüşüyoruz. Günlük planlarımızı veriyor, yönlendiriyoruz. Velilerimiz bizim yerimize öğretmen oldular. Her zaman biz onlara çocuklarının resimlerini atıyor, bilgi veriyorduk. Şimdi onlar bize resim atıyorlar. Rolleri değiştik. 
BU İŞİ YAPACAKLAR TECRÜBELİ OLMALI
Ben girişimcilere mesleği tavsiye ederim. Üniversitede farklı bir bölüm okudum, bu işin içinde iken bu bölümü de okudum. Yeni şeyler öğrenmenize sebep oluyor. Bu kadar önerirken de herkesin açmaması gerekiyor. Belli bir bilgi birikimine sahip olması gerekir. Kreş açması gereken kişinin belli bir dönem kreşlerde tecrübe yapması gerektiğini düşünüyorum. Zor bir süreç. Maddi kaygı düşmeden hizmet vermeniz gerekiyor. Fedakarlık gerekiyor. Gönüllülük esası önemli. Ticari kaygıya yapılırsa uzun süre gitmediğini tecrübe etmiş bir kişiyim. 
BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ
Bu süreçte biz çok güzel şeyler yaşıyoruz. Velilerimiz ile ticari ilişkiden ziyade akraba olmuşuz, dost olmuşuz. Ben şimdi velilerimden aidat almıyorum. Alan kurumlar var. Hak etmediğimi almak istemiyorum. Velilerimiz yanımızda. Sıklıkla telefon açıyorlar, ‘ihtiyacınız varsa biz destek olmak istiyoruz’ diyorlar. Bu süreç dostunu-düşmanını anlayabileceğin bir süreç. Ailemin gittikçe genişlediğini, yeni dostlar edindiğimi gördüm. Bu süreçte bize manevi olarak destek oldular.”
 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER