MESLEĞİN GELECEĞİ TEHLİKEDE YENİ USTA YETİŞMİYOR

 Fırın ustası Mehmet Ali Kaya, fırıncılık mesleğinin geleceğine ilişkin endişeli olduğunu söyledi. 

Fırınlarda çalışmak üzere artık çırak gelmediğini belirten Mehmet Ali Kaya, “artık çırak bulamıyoruz. Kalfa olmak isteyen, usta olmak isteyen yok. Çünkü zor bir meslek. İnsanlar gece çalışmak istemiyor. Akşam 7’de başlayan mesai sabaha karşı 4’de bitiyor. Yoğunluklu ekmek üretimi bu saatte yapılıyor. Zor olduğu için çalışmak istemiyorlar. Bu yüzden yeni usta yetişmiyor” dedi.

Poşetli tek kişilik
ekmeği ilk o üretti
 
Halıkent Ekmek Fırını Sahibi Mehmet Ali Kaya, sektöründe yeniliklerin de öncüsü. Mehmet Ali Kaya, 7 yıl önce ilk kez rol ekmek diye bilinen poşetli tek kişilik ekmek üretimi yaptı. Paketleme makinesi satın alan Kaya, halen rol ekmek üretimini sürdürüyor. Poşetli rol ekmekler hastaneler, okullar, yemekhaneler ile düğünlerde tüketiliyor.
 
42 YILLIK FIRIN USTASI
42 yıllık fırıncı Halıkent Ekmek Fabrikası Sahibi Mehmet Ali Kaya da ekmek üretiminde ustalığın önemine dikkat çekiyor. Makineleşme alanında fırıncılık sektöründe çok önemli gelişmeler yaşandığını ve hala devam ettiğini belirten Kaya, damaklarda lezzet bırakan ekmek için ustalığın, hamurun içine katılan malzemenin çok önemli olduğunu söyledi. Fırıncılığın teknolojinin, makineleşmenin yenemediği ender sektörlerden birisi olduğunu belirten Kaya, şu açıklamalarda bulundu:
FIRINCILIKTA ÇOK İYİ USTALARIMIZ VAR
“İlkokul bittikten sonra fırıncılıkta çırak olarak işe başladım. İlk ustam Uysal Ekmek sahibi Merhum İbrahim Uysal’dır. Sonra Hasan İlhan ustam oldu. Beslen Ekmek, Salman Ekmek fabrikalarında 22 yaşına kadar çıraklık, kalfalık ve ustalık yaptım. İşin sırrını öğrendiğim ustalarım vardı. Hepsinden farklı bir şey öğrendim. O zaman kara fırın vardı. Makine ve teknolojik imkanlar yoktu. Ekmek odun ateşinde pişerdi.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER