Milli Teknoloji Hamlesi Isparta Ar-ge Merkezi Belgesini Aldı

Yönlendirme ve bilgilendirme amaçlı insansı robot projeleri, akıllı depolama ve taşıma sistemleri, yapay zeka gibi sistemlere yönelik bilgi, teknoloji ve yazılımları kendi bünyesinde, Ar-Ge merkezinde üretiyor. Daha önce birçok projeyi başarı ile tamamlayan I-TECH Robotik Arge Merkezi, TÜBİTAK tarafından desteklenen “Hastaneler İçin Otomatik Yönlendirmeli Araç Sistemi 2” projesini de geçen ay içerisinde Tübitak izleyicilerine göstererek başarılı bir şekilde tamamladı.

Başarılarını belgelendiren ekip seri üretim için devletin yeni açmış olduğu Hamle desteğine başvuruda bulunmak için hazırlıklarını sürdürüyor.

Bünyesindeki alanında uzman mühendisler tarafından tasarlanan ve başarı ile tamamladığı bir diğer projesi ise EMG Kontrollü Biyonik El” projesidir. Yurtiçi ve yurtdışı ulusal ve uluslararası haber kanalları ve gazetelerde çıkan haberlerle, ayrıca radio programlarında konu olan haberlerle Isparta ilinin kültür ve turizmin dışında bilim ve teknolojisi ile de ön plana çıkmasını sağlayan Ar-Ge Merkezi yurtdışı rakiplerinden aksine daha ucuza mal ettiğini duyurdu. Ülkemizin bu alandaki dışa bağımlılığını azaltacak projeyle Isparta’nın gururu oldular. Medyada kıvanç ile yayınlanan başarı için patent ve tescil işlemlerinin de tamamlanmak üzere olduğunu bildirdiler.

 

I-TECH Robotik Otomasyon Ltd.Şti, hayata geçirdiği Ar-Ge merkezi bünyesinde gerçekleştirdiği ve yürüttüğü projeler ile sektöre yön vererek, sektörün kaynak ve süreçlerini optimize etmeyi ve global çapta sürdürülebilirliği sağlamayı hedefliyor. 19 Kasım 2019 tarihinde düzenlenen 7. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri Ödül Töreninde “Yeni kurulan Ar-Ge Merkezlerine belgelerinin takdimi de gerçekleşen programda açılış konuşmalarını, Ar-Ge Merkezi Genel Müdürü Bilal Macit konuşma yaptılar. Milli teknoloji hamlesi çerçevesinde teknoloji kapasitesini artıracak tüm aktörlerle bir araya geldiklerini, çalışmalarında aktörlerin görüşlerini önemsediklerini ifade eden Macit, "Bu amaçla son 1 yılda tüm teknoparklarımızla birkaç defa bir araya geldik Ar-Ge merkezlerimizin büyük bir kısmıyla da bir araya geliyoruz. Bundan sonra hem süreçleri yalınlaştırabilmek hem de sizlerin iş ve işlemlerine kolaylık sağlayabilmek için sizlerden gelecek yeni bildirimlere göre süreçleri yeniden revize etmek istiyoruz." dedi. Akabinde Ar-ge süreçleri ile ilgili konuşma yapan Bakan Mustafa Varank;

17 yıl boyunca gerçekleştirilen yatırımlar sonucunda güçlü bir ekosistem oluşturduklarını ifade eden Varank şöyle konuştu:

"Uluslararası rekabetin unsurları tarihsel süreç boyunca farklı nitelikler arz ettiği 1960’larda rekabetin temeli üretim üstünlüğüne bağlıydı. 70’lere geldiğimizde, düşük maliyet başarının anahtarıydı. 80’lerde kalite odaklı bir yaklaşım hüküm sürüyordu. 90’larda firmaların hızı ve esnekliği, rekabet üstünlüğünü belirliyordu. 2000’lerden itibarense, Ar-Ge ve yeniliğe yapılan yatırımların, kalıcı rekabet gücü kazanmada ne denli önemli olduğu ortaya çıktı. Her toplantımda altını çizdiğim bir hususu burada da tekrarlayacağım. Artık küresel rekabette ayakta kalabilmek, bu yarışın daimi oyuncusu olabilmek için teknolojinin tüketicisi değil, üreticisi olmak gerekiyor. Teknolojiyi üretmek içinse, iyi işleyen bir Ar-Ge ve yenilik ekosistemi şart. İşte biz de hükümet olarak bu ihtiyaca cevap vermek üzere kolları sıvadık.17 sene boyunca, bilime ve teknolojiye yaptığımız altyapı yatırımları sonucunda güçlü bir ekosistem inşa ettik.

Akabinde Ar-Ge Merkezi kabul yazısıyla birlikte Sn. Bakanla sahnede fotoğraf çektiren Ar-Ge Merkezi direktörü Ferdi Alakuş “Uzun bir sürecin sonunda bu belgeyi almak bizim için büyük bir mutluluk, devletimizin üniversitesi bizi nasıl yetiştirdiyse o şekilde çalışmaya hiç durmadan devam ediyoruz. Biz, Ar-Ge kültürüyle yetiştik, bunu sürdüreceğiz. Ar-Ge çalışmalarına daha çok kaynak ayıracak ve daha çok üreteceğiz. Bu kapsamda bizlere destek olan bu kültürün sürdürülebilir olmasını sağlayan kıymetli vekillerimize, akabinde süreci yakınen takip eden Sayın Valimiz Ömer Seymenoğlu Beye; Isparta’nın kalkınması ve bilim ve teknoloji üretiminde yaptığımız çalışmaların önemli olduğunu düşünen bu vesileyle çalışmaları Ar-Ge merkezimize yaptığı ziyaretlerle yakından takip eden çalışmalarla ilgili projelerin detaylarıyla ilgili bilgi alıp katkı veren hem de Belediye Başkanımız Şükrü Başdeğirmen Beye; Üniversite rektörlerimiz Prof. Dr. İlker Çarıkçı ve Prof. Dr. İbrahim Diler hocalarımıza ve bize bu sürecin başından beri hem teşvik eden sonrasında da destek olmaya devam eden Bilim Sanayi İl Müdürümüz Tufan Uysal Beye; ve süreçle ilgili desteklerini esirgemeyen Isparta halkına yaşamaktan ve temsil etmekten onur duyduğumuz Isparta’mıza cani gönülden teşekkür ediyoruz” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER