SALDA GÖLÜ'NE ARAÇ GİRİŞİ YASAKLANDI, 'GARA TREN' DÖNEMİ BAŞLADI

Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü'nde koruma planı kapsamında 'Maldivler' olarak bilinen beyaz kumsala araç girişi yasaklandı. Vatandaşlar otopark bölümünden kumsala 'Gara Tren' adı verilen elektrikli araçlarla taşınıyor.

Salda Gölü'ne araç girişi yasaklandı, 'Gara Tren' dönemi başladı - 1

Burdur'un Yeşilova ilçesinde, beyaz kumsalı ve turkuaz rengi berrak suyunun güzelliğiyle "Türkiye’nin Maldivleri" olarak anılan Salda Gölü'nün doğallığının korunması için başlatılan koruma ve düzenleme çalışmalarında sona gelindi.

SALDA GÖLÜ GEZİ REHBERİ

Salda Gölü'ne araç girişi yasaklandı, 'Gara Tren' dönemi başladı - 2

Salda Gölü'nün Beyaz Adalar kısmına araç girişinin yasaklanmasının ardından girişe otopark yapıldı. Salda Gölü'nde fotoğraf çekilmek isteyen ziyaretçilerin göl kenarına kadar ücretsiz bir şekilde götürülmesini sağlayan golf aracı ile 'Gara Tren' ring seferleri başlatıldı.

Salda Gölü'ne araç girişi yasaklandı, 'Gara Tren' dönemi başladı - 3

Salda Gölü'nü koruma kapsamında saatte en fazla 600 kişinin ziyaret ettiği Salda Gölü’nde ziyaretçilerin artmasından dolayı önümüzdeki günlerde 45 kişilik elektrikli trenlerin sayısının arttırılması planlanıyor.

Salda Gölü'ne araç girişi yasaklandı, 'Gara Tren' dönemi başladı - 4

2 gün önce uygulamaya geçirilen ‘Gara Tren’ ring seferlerinin 3 gidiş, 3 geliş olmak üzere 6 trene çıkarılarak gün içerisinde sürekli bir şekilde hizmet vereceği öğrenildi.

Salda Gölü'ne araç girişi yasaklandı, 'Gara Tren' dönemi başladı - 5

Ayrıca vatandaşların ücretli olarak giriş yapabildiği Beyaz Adalar bölümünün giriş kısmında görevliler ziyaretçilerin araçlarını otoparka bırakması, beyaz kumlara basılmasının ve gölde suya girmenin yasak olduğunu belirten uyarılarda bulunuyor.

Salda Gölü'ne araç girişi yasaklandı, 'Gara Tren' dönemi başladı - 6

İzmir’den Salda Gölü’ne gelen Şükrü Duygun, “Eşimle beraber bu tarafa bir seyahat düşündük. Salda Gölü’nü çok iyi bulduk. Otopark olarak dışarıda park etmeleri çok iyi olmuş. En azından doğayı koruma amaçlı. Servis araçları ve tren ile göl kenarına kadar götürüyorlar. Gayet memnunuz” dedi.

Salda Gölü'ne araç girişi yasaklandı, 'Gara Tren' dönemi başladı - 7

Salda Gölü’nün doğal yapısının korunması amacıyla yapılmış olan araç girişlerinin yasaklanmasının güzel bir uygulama olduğunu ifade eden Sebile Uğur, “Hollanda’dan geldik. Arkadaşlarımız muhakkak görmeniz gereken bir yerdi demişti. Ama doğayı korumak için göle girmek yasaklanmış. Araçlar da giremiyor. Ama trenler ile sağ olsunlar görevliler oraya kadar götürdüler. Güzel bir hizmet. Doğayı koruyalım çünkü bu doğayı hiçbir yerde bulamayız” diye konuştu.

Salda Gölü'ne araç girişi yasaklandı, 'Gara Tren' dönemi başladı - 8

"BURASI DOĞAL BİR HARİKA"

Ankara’dan Salda Gölü’ne ziyarete gelen Ferit Ova ise araçların girişlerinin yasaklanması ile ilgili olması gerekenin bu olduğuna dikkat çekerek “Burası sonuç itibariyle doğal bir harika. Bunun kıymetini çok iyi bilmemiz lazım. Buralar Türkiye için çok güzel varlıklar. Buraları korumamız lazım” dedi.

Salda Gölü'ne araç girişi yasaklandı, 'Gara Tren' dönemi başladı - 9

Salda Gölü'ne araç girişi yasaklandı, 'Gara Tren' dönemi başladı - 10

Salda Gölü'ne araç girişi yasaklandı, 'Gara Tren' dönemi başladı - 11

Salda Gölü'ne araç girişi yasaklandı, 'Gara Tren' dönemi başladı - 12

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER