SON GÜNLERİN PARLAYAN YILDIZI SOLANA NEDİR? SOL FİYAT BEKLENTİLERİ NE YÖNDE?

2021 yılı pek çok kripto para biriminin rekor kırdığı bir yıl oldu. Son zamanlarda yaşanan düşüşlere rağmen hala bazı kripto para birimlerinin rekor kırdığı ve yatırımcısının yüzünü güldürdüğü görülüyor. Solana da bu kripto para birimleri içinde yer alıyor.

 

Solana Nedir?

 

Merkeziyetsizlikten veya güvenlikten ödün vermeden ölçeklenebilirlik sağlamaya odaklanan Solana, proof-of-stake protokolü olarak tanımlanabilir. Solana’nın 2017’nin sonlarında eski Qualcomm, Intel ve Dropbox mühendisleri tarafından kurulduğu da ifade edilebilir.

 

Solana kullanıcılarına; ölçeklenebilirlik, merkezsizleşme ve pahalı olmayan uygulama olmak üzere 3 temel avantaj sunuyor. Solana, saniyede 50.000’den fazla işlem gerçekleştiriyor ve bu noktada da rakibi Ethereum’dan ayrılıyor. 

 

Buna ek olarak platform, yüksek performanslı ve ölçeklenebilir kalırken binlerce node’u destekleyebilir durumda bulunuyor. Ayrıca ağdaki işlem maliyetinin 1 milyon işlem için 10 dolara mal olması da ucuz işlem ücreti argümanının bir parçası olarak değerlendiriliyor. 

 

SOL ise Solana platformunun kendi kripto para birimi olarak değerlendirilebilir. SOL token’ları staking işlemlerinde kullanılabiliyor. Dolayısıyla kullanıcılar bir yandan staking ödülleri kazanıyor diğer yandan ise platformda söz hakkı sahibi olmuş oluyor. 

 

SOL’un bir başka kullanım durumunun da işlem ücretleri olduğu ifade edilebilir. Kullanıcılar,  ağdaki basit token işlemleri ve akıllı sözleşme yürütmeleri için ödeme yapmak amacıyla SOL token’ını kullanabiliyor. 

 

Tüm bunlara ek olarak Solana ekip tarafından, hızlı, güvenli ve sansüre dirençli bir blok zinciri olarak tanımlanıyor. Böylece Solana’nın benimsenmesi için gereken açık altyapı da sağlanmış oluyor. 

 

SOL Fiyat Beklentileri

 

SOL fiyatı son günlerde yaşadığı artış ile büyük ilgi çekiyor. Son yaşanan artışlar ile birlikte SOL, XRP’den en büyük altıncı kripto para konumunu alırken fiyatın da 9 Eylül 2021 tarihinde 214 dolar ile rekor kırdığı görülüyor.

 

Bitcoinhaber.net adlı kripto para ve Blockchain haber sitesinde de bahsedildiği gibi Solana’ya olan talep her geçen gün artıyor ve bu da yeni fiyat rekorlarını beraberinde getiriyor. Analistlere göre piyasadaki aşağı yönlü hareketin bitmesi ile birlikte SOL fiyatının artış için hala alanı bulunuyor. 

 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER