TARIM, SOSYAL DEVLETİN BİR GEREĞİDİR

Ziraat Yüksek Mühendisi Onur Çarkçı, tarım ve hayvancılığa sadece para kazanmak açısından bakılamayacağının altını çizerek “Tarım tabana yayılmış para demektir. Sosyal devlet unsurudur. Çiftçimizin köyde karnı doysun, para kazansın, çocuğunu okutsun, evlendirsin istiyorsak tarımı ve üretimi desteklemek gerekir” dedi.

“Uzun yıllardır tarım sektörünün içerisindeyim. Uzun yıllar tv. Programı yapıyorum. Hayatımız bu işlerin içinde geçti. Tarım Aktüel vasıtasıyla birçok insana ulaştık. Isparta Ticaret Borsası uzun yıllardır bu programı destekliyor. Sektör temsilcileri ile birlikte tarıma emek veriyoruz. Birkaç yıldır danışmanlık şirketi kurduk. Tarımsal hibe ve destekler, teknik danışmanlıklar, bahçe kontrolleri hizmetleri veriyoruz.

TARIM GERİ PLANA İTİLEMEZ

Pandemi sürecinde tarım, üretim tekrar gündeme geldi. Hem sevindiriyor hem üzüyor. Tarım aslında çok önemli. Biz kendi kendimize yeten 7 ülkeden birisiyiz. Gelişen ekonomi sayesinde tarım geri plana iletildi. Isparta gülü yıllardır konuşuluyor. Isparta denince gül konuşulur. Bazıları önemsemez, önemsemediğini de şöyle söyler ’gül dediğin ne ki 10 milyon dolarlık ihracat ne olacak. Bir fabrikanın yarısı kadar’ Bir fabrikanın yaptığı değer fabrikatörün cebine gider. Ama gülde üretilen 10 milyon dolarlık ekonomi 50 bin  çiftçinin cebine gider. Buradaki fark çok önemli. Tarım tabana yayılmış para demektir. Sosyal devlet unsurudur. Koronavirüs olayı oldu Burdur’a giremedik. Bırak başka ili, ülkeyi. Tarımsal ürünler stratejik bir üründür. Ülkemiz en azından 20 milyon ton buğday üretmek zorunda. Elmayı, kirazı üretmemiz lazım.

TARIM İSTİHDAM SAĞLAR

Küresel ısınma diye bir mevzuu var. Entel kişilerin önemsediği bir şey zannediliyor. Aslında iklim değişikliği. Gün geçtikçe karamsar tablolardan bahsediliyor. Bol bol üretim yapamayacağız. Dünyada geleceği açlık bekliyor. Açlık derken sübjektif bir şey gibi geliyor. Dünyada 1 milyar insan aç yaşıyor. Suya, ekmeğe ulaşamıyor. Bunun ötesinde tarım ciddi bir istihdam sağlıyor. Örnek veriyorum. Kesme çiçek diye bir sektör var. Deregümü ve Çünür ovasında. Bu kadar basit. 700 dönümlük bir üretim alanı. Son günlerde yatırım yapanlar var, 1000 dekara ulaşıldı. 1000 dekar arazide 1000 kişi çalışıyor. Var mı Isparta’da 1000 kişinin aynı anda çalıştığı bir fabrika. Dekar başına 1 adam istihdam ediyor.

AVRUPADA ÇİFTÇİLİK YAPANA MAAŞ BAĞLANIR

Domatesi hiç söylemiyorum. Büyük domates bahçeleri var. 250 kişi hiç aralıksız 360 kişi çalışıyor. Bir bahçede. Dolayısıyla tarım çok ciddi istihdam sağlıyor. Koronavirüs döneminde de önemini biraz daha anladık. Küresel ısınma ile daha da önemli hale gelecek. Üretime önem vermeliyiz. Çiftçi kardeşlerimize, üreticilerimize destek vermeliyiz. Avrupa’da Almanya’da bu böyle. Adam çiftçilik yapıyor diye maaş bağlıyorlar. Şehri gören köye dönmek istiyor. Herkes şehirlere gelsin-göçsün-yaşasın diyorsak, problem yok. Köyde karnı doysun, para kazansın, çocuğunu okutsun, evlendirsin istiyorsak tarımı ve üretimi desteklemek gerekir.

TARIMA HERKES ÖNEM VERMELİ

Tarıma herkes önem vermeli. Bugün değil, hergün önem verilmeli. Devletimiz zaten gereğini yapıyor. Sivil toplumlar, belediyeler bu alana girmeli. Ticaret ve Sanayi Odamız ‘tarım ve hayvancılıkta bir şeyler yapmamız gerekiyor’ dedi, çok iyi buluyorum. Belediyemiz tarıma el atmalı. Denilebilir ki ‘belediyenin tarımla ne işi var’ diye. Dünyada belediye odaklı bir yapılanma var. Bizim ülkemizde de oluyor. Tarımsal kesimin herkesin destek olması gerekir.”

 

 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER