TARIMA YATIRIMINDA BÜYÜK FIRSATLAR VAR

Ziraat Yüksek Mühendisi, Proje ve Yatırım Danışmanı Onur Çarkçı, TKDK’nın yeni çıktığı proje çağrısı ile bitkisel üretim, hayvancılık, mantar ve kırsal turizm alanında önemli yatırımlar yapılabileceğinin altını çizdi.

Tarımsal projeler ve yatırım danışmanı, Ziraat Yüksek Mühendisi Onur Çarkçı, TKDK’nın proje çağrısının iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

PROJEYİ BİZ HAZIRLIYORUZ

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu var. Isparta’da da il koordinatörlüğü var. İl Özel İdare yerleşkesinde hizmet veriyor. Eski BAKA binasında faaliyet gösteriyorlar. Bu destek çağrısını yapan devlet kurumu orası. Bu TKDK’nın verdiği desteklerden faydalanmanız için mühendislik ve teknik projelere ihtiyacınız var. Bu yatırımcı için karışık bir süreç. Dolayısıyla danışmanlar dediğimiz bizim gibi insanlar bu işi yapıyorlar. Projeyi ve evrakları hazırlıyorlar. Mühendislik projelerine yardımcı olup, kuruma teslim ediliyor. Böyle bir süreç var. Bu süreçten sonra kurum bu projeyi değerlendiriliyor.

YÜZDE 83 DESTEK

 

“Tarım ve hayvancılık alanında yatırım niyeti olanlar için fırsatlar var. Şu an TKDK’nın proje çağrısı var. Mantar üretmek istiyorsanız çadır ve bina, bahçeye file, hayvancılık tesisi, mandıra, bitkisel gül, lavanta tarlalarına makine-teçhizatı alımı, arıcılık, kırsal turizm gibi projelere destek var. Kırsal turizme destek yüzde 65 oranında hibe veriliyor. Yüzde 18 de KDV istisnası sağlanıyor. Verilen desteğe geri ödeme yok. Projenizi sunuyorsunuz, uygun görülürse yüzde 65’ini destekliyor. 500 bin TL’ye kadar olana tek ödeme, bunun üstündekilere birkaç ödeme ile destek veriyorlar. Yüzde 83’e geliyor. Muhteşem bir destek. Niyeti olan varsa, ‘ben de bir yatırım yapayım’ diyen arkadaşlarımıza tavsiye ederim. Bu alana yatırım yapacaksanız bu fırsatı kaçırmamak lazım. Haziran’ın 23-25-30’una kadar başvuru tarihleri var. Bize ulaşırlarsa her türlü bilgiyi ayrıntısıyla veririz.

ISPARTA ÇOK ÖZEL BİR BÖLGE

Isparta, bırakın Türkiye’yi dünya çapında tarım ve hayvancılık alanında çok özel bir bölge. Eğirdir Gölü’nün sağladığı mikro klima, endemik bitkiler… Çok orijinal ve değişik. Diğer şehirlere giderseniz Isparta gibisi yok. Çoğu şehir kır-bayır. Isparta potansiyeli yüksek, her türlü yatırıma müsait durumda. Birlik ve beraberlik ile çok güzel yatırımlar yapılabilir. Hayvancılık alanında da tarım alanında da güzel yatırımlar yapılır.”

TEL:0506 291 56 32

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER