TÜRKİYE'NİN İLK KADIN KOOPERATİFİ İSTANBUL BAHÇELİEVLER'DE KURULDU

2002'de 7 kişi ile kurulan Bahçelievler Kadın Kooperatifi, Türkiye'de kurulan ilk kadın kooperatifi özelliğine sahip. ITSO KAGİK'in kurduğu İŞ-TE Kadın Kooperatifi Başkanı Zuhal Büyükçulcu'yu ziyaret eden Kooperatif Başkanı Emine Seyhan, "kadın kooperatifleri Türkiye'de sosyalliği, kadına desteği temsil ediyor ve başarı ile uyguluyorlar" dedi

 Türkiye'de ilk kurulan kadın kooperatifi İstanbul Bahçelievler'den. 2002'de Emine Seyhan önderliğindeki 7 kişinin temellerini attığı Bahçelievler Kadın Kooperatifi, 1000 kadına destek oluyor, evine mutfak harçlığı götürmesini sağlıyor.

 Bir aile ziyareti için Isparta'ya gelen Bahçelievler Kadın Kooperatifi Başkanı Emine Seyhan, Isparta'da Kadın Girişimciler Kurulu'nun kurduğu İŞ-TE Kadın Girişim Kooperatifi'ni ziyaret etti. KAGİK ve Kooperatif Başkanı Zuhal Büyükçulcu, Bahçelievler Kooperatifi Başkanı Seyhan'a projeleri ve İŞ-TE Kadın Mağazası hakkında bilgi verdi.

 Bahçelievler Kadın Kooperatifi Başkanı Emine Seyhan, Türkiye'de kadın kooperatiflerinin önemini belirterek Isparta İŞ-TE Kadın Kooperatifi'ni tebrik etti. Kadın kooperatiflerinin ticari amaçla kurulan işletmeler olmadığının altını çizen Seyhan, "görüyoruz ki İŞ-TE Kadın Kooperatifi, kooperatiflerin kuruluş amacına uygun çalışmalara imza atıyor. Kadın kooperatifleri sosyalliğin adı, sosyalliğin merkezidir. Kadınları desteklemek amacıyla çalışır, görev yapar. Biz Bahçelievler'de o amaçla kurulduk ve 20 yıldır faaliyet gösteriyoruz. Bünyemizde dar gelirli aileler için kurulmuş bir kreşimiz var. Eğitim atölyemiz var. Fason imalatlar yaparak 1000'e yakın kadının mutfak harçlığını çıkarıyoruz. Bünyemizde 50 kişiyi istihdam ediyoruz. Kreşimizde 7 kişi çalışıyor. Kooperatifimizin üyesi 22 kişi ama biz 1000 kadına iş imkanı sunuyoruz. İŞ-TE Kadın Kooperatifi'ni de tebrik ediyoruz. Kadınlara destek vermek için kurulmuş ve çalışan bir kooperatif. Başarılarınızın devamını dilerim" diye konuştu.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER